1990 sonrası maliye politikalarının etkileri açısından Türkiye'de özel sektör sigortacığılının analizi
The analysis of the private insurance sector from the angle of effects of the fiscal policies after the year 1990
  1. Tez No: 163744
  2. Yazar: DİLEK MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV ÖZET MEYDAN, Dilek. 1990 Sonrası Maliye Politikalarının Etkileri Açısından Türkiye 'de Özel Sektör Sigortacılığının Analizi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Gelişmekte olan ülkelerde istikrarlı ve hızlı büyüme özlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için fon yaratabilecek her türlü mali kaynağın kullanılması gerekmektedir. Aksi halde sadece bankacılık faaliyetleri ile sınırlı bir mali sistemden, reel sektörü fonlama ve sermaye birikimi sağlama anlamında fazla şey beklenemeyeceği açıktır. Bu yüzden son yıllarda özel sigortacılık sektörü, dünya mali piyasalarının önemli araçlarından biri haline gelmiş ve sektörün mali piyasalardaki tamamlayıcı rolü tartışılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise bu sektör, dünyadaki örneklerinin aksine oldukça yeni bir geçmişe sahiptir. 1990'lı yıllarda başlayan serbestleşme adımlarıyla, önemi ve ekonomik planlamalarda nasıl etkin bir araç olarak kullanılabileceği yeni yeni kavranmaktadır. Bu çalışmada, sigortacılık alanında son yıllarda ivme kazanan özel sektöre transfer hedefleri ışığında, devletin bu sektörü vergi mevzuatı ve borçlanma tercihi gibi maliye politikasının temel belirleyici araçları aracılığıyla nasıl yönlendirdiği konularında çeşitli analizler yapmak ve sistemin etkin işleyişine yönelik öneriler sunmak amaçlanmaktadır. Anahtar Sözcükler Sigorta, sigorta piyasası, özel sigortacılık, sosyal güvenlik, maliye politikası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEYDAN, Dilek. The Anaylsis of The Private Insurance Sector From The Angle of Effects of The Fiscal Policies After The Year 1990, Master's Thesis, Ankara, 2006. In developing countries, every fiscal source should be used in order to create funds for the sake of realizing the aims about the stable and rapid growth. Otherwise, it is obvious that the expectations about the accumulation of capital and providing funds for real sector would be no more rational goals in a fiscal system constrained with banking sector. As a result; private insurance sector became one of the most important instruments of the fiscal policies over the worldwide and the complementary role of the sector in fiscal markets accepted as a popular subject for the arguments. However, the sector has a very short history in Turkey in contrary to its examples form the worldwide. The importance and the place of the sector in economic planning as an effective instrument has been lately anticipated since 1990s with regard to the liberalization strategies. In this study, it is aimed to analize how the state manipulates the sector via the main instruments of fiscal policy such as tax laws and borrowing preferences, in the light of the goals about increasing the share of the private sector which has been experincing an acceleration in last years and the study concluded with some suggestions how the system can perform in a more efficent manner. Keywords Insurance, insurance market, private insurance sector, social security, fiscal policy