İnfertil olgularda üç boyutlu MR histerosalpingografinin tanı değeri: Konvansiyonel histersalpingografi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 163749
  2. Yazar: ARZU TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
1. ÖZET AMAÇ: İnfertilite tanısı almış olgularda, tubal, uterin,overyan ve paraoveryan patolojilerin değerlendirilmesinde MR-HSG'nin yeri araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: înfertilite tanısı almış 50 olgunun 5'i teknik faktör'i servikal polip nedeniyle çalışma kapsamına alınmayarak 44'ünde MR-HSG ve kHSG yapıldı. Olgular, öncelikle, steril şartlarda endometrial kavite içerisine foley sonda yerleştirilerek MR-HSG çekimi için MR odasına alındı. Öncelikle uterus ve överler ile sondanın lokalizasyonunu değerlendirmek için Tl ve T2 ağnrlıklı MR sekansları,akabinde sonda aracılığı ile kaviteye dilue gadolinium verilerek 3 boyutlu gradient eko sekansı (3B Flash) alındı. Olgular daha sonra digital skopi odasına alınarak kHSG incelemesi yapıldı. Elde edilen verilerin ki-kare testi ile istatistik analizi sonuçlan tablolar halinde özetlendi. BULGULAR: kHSG' de 25 olguda bilateral fallop tüp açıklığı tespit edilirken, MR-HSG çalışmasında 26 olguda tüp açıklığı izlendi. kHSG' de 1 olguda sol, 6 olguda sağda ve 4 olguda bilateral olmak üzere toplam 11 olguda tüp tıkanıklığı tespit edilebilirken MR-HSG incelemelerinde 1 olguda sol, 5 olguda sağda ve 4 olguda bilateral olmak üzere toplam 10 olguda tüp tıkanıklığı tespit edildi. MR-HSG' de tubaların açık izlendiği 4 olguda kHSG'de geçiş izlenmemesi spazm olarak yorumlandı. MR-HSG ve kHSG'de 2 olguda bilateral, 2 olguda solda ve 1 olguda sağda olmak üzere 5 olguda hidrosalpinks mevcuttu. kHSG'de l'i bilateral, l'i sağda olmak üzere 2 olguda peritubal adezyon izlendi. MR-HSG' de bilateral adezyon olan olguda alınan geç görüntüler kHSG ile uyumluydu. Her iki modalitede, 1 olguda uterus septus, 4 olguda bikornuat uterus, 2 olguda arkuat uterus ve 1 olguda hipoplazik uterus olmak üzere toplam 8 olguda konjenital uterin anomali tespit edildi. Ayrıca MR-HSG'de 9 olguda PCOS, 5 olguda hemorajik kist, 5 olguda basit kist, 2 olguda endometrial polip, 1 olguda servikal polip, 2 olguda adenomyozis, 3 olguda myom ve 7 olguda nabothi kistleri izlenirken, bu patolojiler kHSG incelemesinde saptanamadı. SONUÇ; MR-HSG, uterusun iç konturunu, dış konturunu, myometrium tabakasını, overyan ve paraoveryan patolojiler ile birlikte uterin kavite konturlarının ve tüp açıklığının rahatlıkla değerlendirilmesine olanak vermektedir.Bu özellikleri ile endometrial ve tubal tıkanıklığın değerlendirilmesinde kHSG'ye alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
II. SUMMARY BACKGROUND: In infertile patients the role of conventional histerosalpingography (CHSG) and MR histerosalpingography (MR-HSG) were evaluated for detection of tubal, uterine, ovarian and paraovarian causes of infertility. METHODS: 50 consecutive infertile women underwent MR-HSG and conventional HSG as gold standard. MR-HSG consisted of injection of 20 ml of a gadolinium-polyvidone solution into the uterine cavity while acquiring five consecutive three-dimensional gradient echo(3D Flash) T 1 -weighted MR-sequences. RESULTS: 50 cases, clinically diagnosed as infertile underwent CHSG and MR-HSG. At 25 cases bilateral patent fallopian tubes determined by CHSG, while bilateral tubal patency were determined in 26 of 50 cases by MR-HSG. Unilateral fallopian tube obstruction was demostrated 6 of 1 1 cases in the right side and remaining 1 case in left side. Bilateral tubal obstruction were showed in 4 cases. 10 tubal obstruction which has been demostrated by MR- HSG ( 1 of them left sided, 5 right sided and 4 bilateral fallopian tube obstruction). Congenital uterine anomalies detected in 10 cases. They were 1 uterus septus, 6 bicornuate uterus, 2 arcuate uterus and remain 1 case has hipoplasia uterus. Furthermore 9 cases with policyctic ovarian syndorome, 5 cases with ovarian cysts,2 cases with adenomyosis, 1 case with cervical polyp, 2 cases with endometrial polyps, 3 cases with myoma were diagnosed by MR-HSG but most of them were seen to be normal by CHSG.There were unilateral tubal obstruction in 2 cases with myoma uteri,minimally indentantion in uterine cavity other case with myoma uteri,and fundal indentation in 1 case with endometrial polyp in CHSG. CONCLUSION: CHSG used routinely in detection of uterine cavity pathologies and tubal patency, while CHSG remain insufficient in detection of myometrial pathologies, uterine congenital anomalies, ovarian and paraovarian pathologies. MR-HSG has superiority in detection of internal and external border of uterus, myometrial layers, ovarian and paraovarian pathologies. Also tubal patency and uterin cavity can be examined by MR-HSG On the other hand high sofi tissue resolution, multiplanar imaging techniques availability of MR-HSG has an important role in detection of infertility etiologies. Due to these advantages of MR-HSG it can be an effective alternative to CHSG.