Ratlarda hipotirodizmin melatonin ve çinko düzeylerine etkisi
Effect of hypothyroidsm on melatonin and zinc levels in rats
- Tez No: 163765
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (Tıp) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA-2005 MUAZ BELVİRANLI Katlarda Hipotiroidizmin Melatonin ve Çinko Düzeylerine Etkisi Tiroit hormonları ile melatonin veya pineal bez ile tiroit fonksiyonlarını araştıran çok sayıda yayın bulunmasına rağmen, tiroit fonksiyon bozukluklarında melatonin ve çinkonun birlikte nasıl etkilendiğine dair literatürlerde çok az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı da, hipotiroidizm oluşturulmuş ratlarda melatonin ve çinko düzeylerindeki değişiklikleri araştırmaktır. Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden (SÜDAM) temin edilen ratlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Sprague-Dawîey cinsi 190-230 gram ağırlığında 30 adet erişkin erkek ratlar kullanılan çalışmada gruplar şu şekilde oluşturuldu: Grup î: Genel Kontrol Grubu, (n=10); Hiçbir uygulamanın yapılmadığı kontrol grubu. Grup 2: Sham-HipotSroidizm Grubu (n=10); 4 hafta süreyle günde intraperitonel 10 mg/kg serum fizyolojik uygulanan grup. 67Grup 3: Hipotiroidizm Grubu (n=10); 4 hafta süreyle günde intraperitonel 10 mg/kg PTU uygulanan grup. Dört hafta süren çalışmaların bitiminde hayvanların tamamından sabah 09:00-10:00 saatleri arasında dekapitasyonla gerekli analizlerde kullanılmak üzere kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinde, serumda 1X4, TTa, FT4, FTs (EL1SA), melatonin (RIA) ve çinko (Atomik Emisyon) düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The Effect of Hypothyroidism on Melatonin and Zinc Levels in Rats Although there are a lot of publications investigating the relationship between thyroid hormones and melatonin or pineal gland and thyroid functions, very few study in literature about how melatonin and zinc are affected together in thyroid dysfunctios. The aim of this study was to investigate changes in melatonin and zinc in rat with hypothyroidism. This study was performed on rats which obtained from Experimental Medicine and Research Center of Selçuk University. Total 30 Spraque-Dawley male rat were used in this study, experimental groups were performed as follow: Group Î: General Control Group (n=10); The group that was not subjected to any procedure. Group 2: Sham-Hypothyroid Group (n=10): Rats in this group were given physiologic saline (10 mg/kg/day) for 4 weeks» Group 3: Hypothyroid Group (n=10): Rats in this group were given prophylthiouracil (10 mg/kg/day) for 4 weeks. At the end of the 4 weeks, experimental animals were decapitated at 09-10 a.m. and blood samples were collected for analysis. Serum TT3, TT4, FT3, FT4 (ELISA) melatonin (RIA), zinc (Atomic Emission) levels were determined. When compared thyroid hormones, melatonin and zinc in study groups, it were seen that TT3, TT4, FT3, FT4, melatonin and zinc levels of hypothyroidism group (group 3) were lower than other groups (control (group 1) and sham-hypothyroidism group (group 2)) 69(PO.01). There were no differences TT3, TT4, FT3, FT4 melatonin and zinc levels between control and sham-hypothyroidism groups. The results of this study show that hypothyroidism causes significant suppresion in serum melatonin and zinc levels. It is possible that this reduced melatonin levels may appears from zinc deficiency. 70