Hipotiroidizm oluşturulmuş ratlarda alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı gelişiminin ve epikardiyal yağ dokusunun değerlendirilmesi
Evaluation of non-alcoholic fatty liver disease development and epicardial adipose tissue in rats with induced hypothyroidism
- Tez No: 409523
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hipotiroidizmin, metabolik sendrom, obezite ve hiperlipidemi ile ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle tiroid hormonlarının NAYKH ve ateroskleroz patogenezinde rolü olabileceği tahmin edilmektedir. EYD bir viseral yağ türüdür. EYD kalınlık artışının KAH gelişiminde ve patogenezinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Ancak literatür taramasında hipotiroidizm ile NAYKH, ateroskleroz ve EYD kalınlık artışı arasındaki ilişkiyi değerlendiren çalışmalarda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Çalışmamızda, hipotiroidi modeli geliştirilen ratlarda, histopatolojik olarak NAYKH, ateroskleroz ve EYD kalınlığının değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: 16 adet Wistar Albino cinsi erişkin erkek rat kullanıldı. Hipotiroidizm oluşturulan grup (n=8), 12 hafta boyunca içme suyuna 0.025% metimazol (MMI; Sigma, USA) verilerek oluşturuldu. 12 haftanın sonunda Lee indeksi ile obezite değerlendirmesi yapıldı. Sekiz saat açlık sonrasıanestezi altında sistemik dolaşımdan kan alınarak servikal dislokasyon yapıldı. Plazma glikoz, ALT, AST, LDL, HDL, trigliserid, TSH, sT4, sT3, visfatin düzeyleri çalışıldı. Kalp ve karaciğerin histopatolojik incelemesi amacıyla kesitler hematoksilen-eozin ve ardından“Oil Red-O”ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 17.0 kullanılarak değerlendirildi. p değeri
Özet (Çeviri)
Purpose: It had been shown that Hypothyroidism can be associated with metabolic syndrome, obesity and hyperlipidemia. Therefore, it is estimated that NAFLD (Nonalcoholic fatty liver disease) may play a role in the pathogenesis of atherosclerosis and thyroid hormones. EAD (epicardial adipose tissue) is a kind of visceral fat. EAD thickness increase is known to play an important role in the pathogenesis and development of CAD (Coronery Artery Disease). However, during the literature screening there some opposite results that evaluate the association between NAFLD with hypothyroidism, and atherosclerosis with EAD thickness increase is available In our study, hypothyroidism developed model in rats, NAFLD histopathology, aimed to evaluate the thickness of atherosclerosis and EAD. Method: 16 adult male Wistar albino rats were used. Hypothyroidism created group was created by giving methimazole (n = 8), 0.025% in drinking water for 12 weeks (MMI; Sigma, USA).After 12 weeks Obesity evaluation was performed with Lee index. After eight hour fasting, cervical dislocation was performed by taking venous blood from the systemic circulation under anesthesia. Plasma glucose, ALT, AST, LDL, HDL, triglycerides, TSH, FT4, FT3 and visfatin levels were studied. In order to histopathological examination of the heart and liver,the fractions were stained with hematoxylin-eosin and then“Oil Red-O”and were examined by light microscope.The data obtained from this study were analyzed using SPSS 17.0.When p value of