Adölesan annelerde doğum sonrası depresyon ve bebek algı durumu
Postnatal depression and the situation of baby's perception in adolescent mothers
- Tez No: 163770
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİD BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı (Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı) Kader AYVAZ Adölesan Annelerde Doğum Sonrası Depresyon ve Bebek Algısı Durumu Bu çalışma, adölesan annelerde doğum sonu depresyon durumunu ve bebek algısı ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Konya Dr.Faruk Şükran Doğum ve Çocuk Bakımevinde doğum yapan annelerden formülle belirlenen örneklem hacmine giren 135 anne araştırma kapsamına alındı. Veri toplama aracı olarak, anneye ait demografik bilgi formu, Yeni Doğam Algılama Ölçeği ve Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği kullanıldı. Yeni Doğanı Algılama Ölçeği skorları O'ın altında olanlar negatif algılama olarak, Edinburg Depresyon Ölçeği puanları 12 ve üstü olanlar da depresif olarak değerlendirildi. Annelerin doğum sonu depresyon oranı % 50.4 2'tü. Adölesan annenin yaşı, doğum şekli ve yaşadığı aile tipi ile depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Adölesan annelerde bebeği negatif algılama oranı % 40.7 bulundu. Negatif algılama oranı ile annenin öğrenim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Doğum sonu depresyon durumu ile bebek algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuç olarak, adölesan gebeliklerde doğum sonu depresyon ve negatif bebek algı durumu yüksek olarak bulunduğundan, adölesan gebeliklerde doğum öncesi dönemden itibaren doğum sonrası dönem içinde de kapsamlı bir bakım, eğitim ve destek verilmeli, risk altındaki anneler belirlenip daha sıkı takip edilmeli, tedavisi sağlanmalıdır. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University Institute of Health Sciences Department of Nursing (Public Health Nursing ) Kader AYVAZ Postnatal Depression And The Situation Of Baby's Perception In Adolescent Mothers This study is performed with the aim of determining the incidence of postpartum depression and baby perception of the adolescent mothers. One hundred and thirty-five adolescent mothers which gave birth in Konya Dr.Faruk Siikan Maternity and Child Hospital were included in the research according to the sampling size which is determined with formula. Demographic Infarmation Form that belongs to the mother, Edinburg Postpartum Depression Scale and Neonatal Perception Inventory are used for collecting data. Edinburg Postpartum Depression Scale score of 12 and greater are said to be depressive and Neonatal Perception Inventory score under 0 are said to be negative perception. Postpartum depression ratio of the adolescent mothers was 50.4 %. It is observed that there is a relation between the mothers' age, birth type, family type and postpartum depression. Also it is seen that there is no relation with other socio-demographic and fertilization properties of the mother. Negative baby perception ratio of the adolescent mothers was 40.7 %. The only factor which affects this condition is found to be the educational level of the mother. The other factors were not effective in the baby perception. It could not be observed a significant relation between postpartum depression and mothers' baby perception. As a result, postpartum depression and negative baby perception ratio is high in adolescent motherhoods. For this reason; postponement of adolescent motherhoods, providing of professional psychological support about the subject related with pregnancy, puerperal and baby in prenatal and postnatal terms of adolescent pregnancies and close surveillance of the mothers which are under jeopardy should be helpful. 51