Zihinsel yetersizliği olan çocukların anne-babalarında kaygı düzeyi ve hemşire tarafından bilgilendirilmenin kaygı düzeyi ile ilişkisi
The anxiety level of parents who mental handicapped child and the relationship between the anxiety level and being informed by nurse
  1. Tez No: 163769
  2. Yazar: ARZU KOÇAK UYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİD BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET T.C. Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Ana Bilim Dalı (Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı) Arzu KOÇAK UYAROĞLU Zihinsel Yetersizliği Olan Çocukların Anne-Babalarında Kaygı Düzeyi Ve Hemşire Tarafından Bilgilendirilmenin Kaygı Düzeyi İle İlişkisi Bu çalışma, zihinsel yetersizliği olan çocukların anne-babalarında kaygı düzeyini saptamak ve anne-babaların hemşire tarafından bilgilendirilmesinin kaygı düzeyi ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Karaman il merkezindeki kurumsal hizmet alan ilköğretim çağı (6-15 yaş grubu) 71 zihinsel yetersizlikti çocuk anne-babaları ve çocuğu kurumsal hizmet almayan 20 anne- baba bu çalışmaya alındı. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, durumluk ve sürekli kaygı ölçeği kullanıldı. Zihinsel yetersizlikli çocuğun kurumsal hizmet alması ile baba mesleği, ailenin gelir durumu ve annelerin çocuklarının hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları arasında ilişki saptandı. Zihinsel yetersizlikli çocuk annelerinin hemşire tarafından bilgilendirme öncesi-sonrası sürekli kaygı puanındaki değişim anlamlı idi. Kurumsal hizmet alan ve almayan çocuk annelerinde kaygı puanındaki değişim farkı anlamlı bulundu. Çocuğu kurumsal hizmet almayan babaların bilgilendirme öncesi-sonrası sürekli kaygı puanındaki değişim anlamlı idi. Kurumsal hizmet alan ve almayan çocuk babalarında durumluk ve sürekli kaygı puanının değişim farkı önemsizdi. Sonuç olarak, yetersizlikli çocuk sahibi anne-babaların hemşire tarafından bilgilendirilmesi kaygılarını azaltmaktadır. Anne-babalara hemşire tarafından belli aralıklar ile eğitim verilmeli, çocuklarının hastalığı hakkında bilinçlenmeleri sağlanmalıdır. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY T.C. Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Ana Bilim Dalı (Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı) The Anxiety Level of Parents Who Have Mental Handicapped Child and The Relationship Between The Anxiety Level and Being Informed by Nurse This study was aimed to determine the parents of children who are mental disability level of anxious and relationship with level of anxious of parents being informed by nurse. To this study was participated in the province of Karaman primary ages (6-15 age groups) who are taken institutional service 7Î mental disability children whose parents and their children who are not taken institutional service 20 parents. As means of data collection demographic information form and state-trait anxiety inventory were used. There is a relationship with mental disability of child take institutional service among occupation of lather, family income and about their children sickness of mother have enough information. Of mothers who have mental disability child before and then being informed by nurse trait anxiety marks variation and difference of variation found meaningful. Of fathers whose children are not taken institutional service before and then trait anxiety marks variation found significantly. But state and trait anxiety mark difference of variation didn“t find significantly. In conclusion mothers”whose children are mental disability trait anxiety mark decrease via by way of being informed by nurse. To parents must be educated with regular intervals by nurse and ensure make conscious about children sickness. 53