Preeklampsili ve sağlıklı gebe kadınların beslenme alışkanlıkları ve bazı kan parametrelerinin karşılaştırılması
Comparation of the nutrition habits and some blood parameters of preeclamptic and healty pregnant women
  1. Tez No: 163776
  2. Yazar: SEMA GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET Araştırma, preeklampsinin etiyoloj isinde beslenmenin önemim belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma kapsamında, preeklampsili gebeler ile sağlıklı gebelerin ekonomik ve sosyal durumları, obstetrik özellikleri, kan serum ve idrar analiz bulguları ve beslenme öyküleri değerlendirildi. Araştırmada sağlıklı gebe grubu Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne rutin kontrol amacıyla başvuran, herhangi bir hastalık tanısı konulmamış 2. trimesterdeki 155 sağlıklı gebeden, preeklampsi grubu ise, aynı kliniğe preeklempsi teşhisiyle yatırılan 92 gebeden oluşturuldu. Araştırmaya katılan gebelerden yazılı rızaları alındı. Sağlıklı ve preeklampsili gebe kadınlarla yüz yüze görüşülerek, ekonomik ve sosyal durumları, obstetrik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları hakkında anket uygulaması, kan ve idrar örneklerinin laboratuar analizleri ve beden kütle indekslerinin belirlenmesi amacıyla antropometrik ölçümler uygulandı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of this study was to determine nutrition effect on the ethiology of Preeclampsia. In the research, economic and social status, obstetric characteristics, blood serum and urine analysis findings and nutrition habist of the preeclamptic and healty pregnants were investiagted. The control group was formed from 155 healty pregnants in the second trimester applied to the Pregnancy Clinic of the Medical Science Faculty of the Selçuk University. Preeclampsia group was formed from 92 pregnants admitted to the same clinic for treating. A written informed consent was obtained from each woman participated. Questionare included social and economic situation, obstetric characteristics and nutritional habits are answered by the pregnants in two goups. And also body mass index and laboratory analysis of blood and urine samples were investigated. Ratio of pregnancy under twenty years age and above thirty five years age was found higher in the Preeclampsia group than the control group. Ratio of primary education in the Preeclampsia group (88%) was higher than the control group (62.6%) statistically (PO.001). While a lot of the preeclamptic pregnants has income under 500 YTL, 50.3% of the pregnants in the control group has income above 801 YTL. Although person number in the families of pregnants in the Preeclampsia group was higher at 4-5 range, it was higher at 2-3 range in the control group. It was determined that vomiting is statistically higher (PO.001) in the preeclamptic pregnants at third trimester than the healty pregnants.