Sekiz haftalık egzersiz programının postural bozukluklar üzerine etkisi
The effect of weekly exercise programme on postural disorders
- Tez No: 163777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET Bu araştırma Konya il' inde daha önce sporla uğraşmamış 20-40 yaşları arasında tesadüfi örneklem yöntem ile seçilen 35 bayan üzerindeki postür bozukluklarını saptamak ve görülen postüral bozuklukların 8 haftalık egzersizle ne oranda düzelme elde edileceğini belirleyebilmek amacıyla planlanmış ve 40 nokta referans alınarak postür analizi uygulanmıştır. Bulguların analizinde paried sample t testi uygulanmıştır. Buna göre, Sitlionel genişlik ölçümleri alman deneklerin egzersiz öncesi ortalamaları 44,77±3,65 iken egzersiz sonrası ortalamaları 43.52±3.47, Bithorachanterik genişliğin ortalamalar egzersiz öncesi 29.3±3.12 egzersiz sonrası 26.67±3.27, Abdominal genişliğin egzersiz öncesi ortalamaları 18.64±4.14, egzersiz sonrası 18,0Ü6,27, Malleoller arası mesafenin uygulama öncesi ortalamaları 16.98±1.62, uygulama sonrası 16.70±1.64 dir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This research; before they didn't make any spor between 20-40 years old 5which elected with casual example method over 35 women in Konya to determine posture failure and seen failures of postural with 8 weeks exercises what degree it can be improved to determine planned and applied posture analyze which was taken 40 point references. It was applied paried sample t test on findings of analyze. According to this, while Sitlionel wideness measurements was taken of subjects before exercise averages 44,77±3,65, after exercises averages 43,523±,47, Bithorachanterik wideness was averages before exercise 29,3±3,12 after exercise 26,67±3,27, Abdominal wideness was before exercises averages 18,64±4,14, after exercise 18,01±6,27, between Malleols distance before applying averages 16,98±1,62, after applying 16,70±1,64. Also Results as statistical are seen importance presentation. As to Hipertrofic measures are sometimes the widest of surrounding before applying exercises averages 98.05±6.06 after applying exercises 94.92±5.64, sometimes the widest of surrounding before applying exercises averages 98.05±6.06 after applying exercises 94.92±5.64, surrounding of ankle before applying left exercises averages 23.40Ü.33 after applying of exercises averages 23.00Ü.41, surrounding of ankle before applying right exercises 23.80±1.72 after applying of exercises 23.10±1.59. Results are importance presentation as statistical. Before exercise abdominal surrounding averages are 93.97±8.91, after exercises averages are 90.82±8.24.