Orta yaş ve üstü kadınlarda reformer egzersizlerinin postür bozukluğu, esneklik, denge ve kas kuvvetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of reformer exercises on posture disorder, flexibility, balance and muscle strength in middle-aged and older women
- Tez No: 609544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fiziksel aktiviteden giderek uzaklaşan toplumlarda yetersiz beslenme, çevresel etkiler ve biyolojik nedenlerin de katkılarıyla birçok sağlık problemi ortaya çıkmakta ve bu sağlık sorunlarının oranı her geçen gün artmaktadır. Postur bozuklukları, denge ve esneklik problemleri ve kuvvet kayıpları bu sağlık sorunlarının başında gelmektedirler. Doğuştan gelebilen ya da daha sonra çeşitli faktörler ile ortaya çıkabilen postur bozuklukları bireylerin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada sekiz haftalık pilates egzersiz programının orta yaş ve üzeri bireylerin postur bozukluklarına, dengelerine, esnekliklerine ve kas kuvvetine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Postur analizleri, kas kuvvet testleri, flamingo denge testi ve esneklik testleri sonucunda elde edilen uygulama öncesi-uygulama sonrası verileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Tez çalışması kapsamında kullanılan değerlendirme kriterlerinin %88.88'i, uygulanan pilates programının bireylerin yaşam kalitesini artırmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the societies that are gradually moving away from physical activity, various health problems arise due to factors such as inadequate physical activity, poor quality nutrition and biological reasons and the rate of these health problems is increasing day by day. Postural disorders, which may be congenital or may occur later due to various reasons, have negative effects on the quality of life of individuals. In this study, it was aimed to determine the effects of eight-week pilates exercise program on postural disorders, balance, flexibility and muscle strength of middle-aged and elderly individuals. The data obtained from posture analysis, muscle strength test, flamingo balance test and flexibility tests were evaluated statistically by using the pre-test and post-test method. The data from 88.88% of the evaluation criteria indicate the promising effects of the applied pilates exercise program on improving the quality of life.