Polis Meslek Yüksekokullarında ki beden eğitimi dersinin mevcut durumu ve değerlendirilmesi
The present status evaluation of physical education in Police Academies
  1. Tez No: 163791
  2. Yazar: BÜLENT ORAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ NİYAZİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2005 Bülent ORAL Danışman Yrd. Doç. Dr. Ali Niyazı İNAL Bu araştırmayla, polis meslek yüksek okullarında verilen eğitimin gerçekleştirilmesi belirlenen mevcut müfredat programlan incelenmiş ve adı geçen programda yer alan beden eğitimi derslerinin uygulanması aşamasında günümüzdeki durumu ortaya konularak eğitimin sunulmasında karşılaşılan problemlerin neler olduğu incelenmiştir. Araştırma da literatür taraması yapılarak Eğitim ve Spor eğitimi hakkında gereken bilgiler yanında Polis Meslek yüksekokullarında beden eğitimi ve spor eğitiminin verildiği beden eğitimi ders programlarına yer verilmiştir. Beden eğitimi derslerini yürüten beden eğitimi öğretmenleri ile bu dersi alan polis adayı öğrencilerin davranışları tartışılmıştır. Araştırmayla ilgili verileri toplamak amacıyla öğretmen ve öğrencilere bilgi toplama aracı geliştirilmiş görüş ve değerlendirmeler için toplanan veriler“evet”,“hayır”,“kısmen”seçeneklerini kapsayan üçlü bir ölçekle sayısal hale getirilmiştir. İstatistiksel işlemler olarak her soruya verilen cevapların frekans ve yüzdeleri alınarak tablolar oluşturulmuş, her tablo için ki- kare uygulanmıştır. Araştırmayla elde edilen sonuçlar aşağıda özetle verilmiştir. 1. Beden eğitimi dersi müfredat programında yer alan davranışların büyük bir bölümünün davranışlara dönüştürülemediği, 2. Beden eğitimi derslerinin uygulanmasında zamanın yetersiz kaldığı, 3. Derslerin işlendiği ortamın fiziki açıdan yetersiz kaldığı, 4. Ders öncesi ve sonrası kullanılan sosyal tesislerin istenilen seviyede olmadığı, 685. Müfredat programlarında yer alan amaçların davranışa dönüştürülmesinde karşılaşılan tüm bu yetersizliklerin dersin amacına yönelik sonuçlar doğurmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan verilerde de görüldüğü gibi, Polis Meslek Yüksekokullarında yürütülen beden eğitimi dersleri ile ilgili müfredatın ciddi anlamda gözden geçirilmesi, programın geliştirilmesi ya da tamamen değiştirilerek polislik mesleği gereği ihtiyaç duyulan davranışları polis adayı gençlerin kazanmasına imkan sağlayan bir programın uygulamaya konulması gerektiği, derslerin gerçekleştirileceği ortamın ve fiziki yapının iyileştirilmesi ve beden eğitimi derslerinin süresinin zaman olarak artırılmasının gerektiği ortaya çıkmıştır. 69
Özet (Çeviri)
7. SUMMERY S.Ü. Health Science Institue Physical Education And Sport Science MASTER THESIS / KONYA-2005 Bülent ORAL Advisor Assos. Prof. Ali Niyazi İNAL By means of this research the application of the education in police academies has been looked into and the daily position of the implementation of the gym lessons has been stated and the problems faced during the presentation of the education have been searched. İn the research,having made an overall look,the necessary data about education and education in sports in addition to thelesson plans including physical education and sports in police academies took place. The behaviours of the candidates of policeman and the teachers who put the physical education lessons into practice have been dicussed. The data which were collected for the ideas and evaluations which were developed in order to gain the related data about the search,teacher and students were given a questionnaire encompassin the alternatives 'yes"no' or' partly',were put into numerological status. As statistical procedures,the frequencies and percentages of each answer given to the forwarded questions have been calculated and tables were formed 2s were practiced for each table. The results ofthe research are given below. 1. The fact that most ofthe behaviors which took place in the physical education curriculum didn't turn into behaviours. 2. In the application ofthe physical education 3. Physical environment where the courses take place 4. Social foundations that are used before and after the class are not in an appropriate condition 5. All these insufficiences faced while turning these targets into behaviours haven't resulted according to the targets ofthe courses. Data gained from the search show that the curriculum used in police academies should be investigated,the programme should be improved or changed completely and it'snecessary to put 70a programme that enables the candidates of policeman to gain the needed behaviours,ağabeylity in the field ofhis job, the physical environment the lesson taking place should be improved and the length of time of physical education should be increased. 7İ