Polis meslek yüksek okullarındaki eğitim ortamlarının değerlendirilmesi
Evaluation of police vocational high school education environments
- Tez No: 234621
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Education and Training, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Araştırmanın amacı, Polis Meslek Yüksek Okullarındaki eğitim ortamlarını, bu okullarda görev yapan kadrolu eğitici personelin görüşlerine dayalı olarak değerlendirmektir. Araştırmanın temel problemini; ?Polis Meslek Yüksek Okullarındaki eğitim ortamlarının kullanım etkililiği eğitici personel görüşleri açısından nasıl değerlendirilebilir?? sorusu oluşturmaktadır.Araştırma, genel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüş olup, veriler anket yoluyla toplanmıştır. Polis Meslek Yüksek Okullarındaki eğitim ortamlarına ilişkin hazırlanan anket formları 25 PMYO'da görevli yönetici personel ile 181 kadrolu eğitici personele uygulanmıştır. Araştırmada eğitici ve yönetici personelin tamamına ulaşılması hedeflendiğinden, bu evrenden ayrıca örneklem almaya gerek duyulmamıştır.Anket yoluyla toplanan veriler SPSS Windows 10,0 paket programında, frekans, yüzde ve kaykare teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir.Toplanan verilerin analizi sonucu şu bulgulara ulaşılmıştır: Eğitici personel dersliklerdeki öğretim araç ve gereçlerinden yeteri kadar yararlanmamaktadır. Eğitici personelin öğretim araç ve gereçleri içerisinde dersliklerde diğerlerine göre en çok yararlandıkları ders kitabı ve ders notudur. Bilgisayar derslikleri, spor salonları ve atış poligonlarında öğretim araç ve gereçlerinin eğitici personelce etkin şekilde kullanılmadığı görülmüştür.Polis Meslek Yüksek Okullarındaki eğitsel birimlerin öğretim araç vegereci yönünden yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Eğiticipersonelin eğitsel birimlerdeki öğretim araç ve gereçlerini kullanmamanedenleri arasında `okulda bulunmama' ve `sayıca yetersiz olma' başlıcanedenler arasında yer almaktadır.Araştırmaya katılan eğitici personelin rütbe/unvan ve öğrenimdurumlarına göre araç ve gereç kullanma durumlarına bakıldığında,rütbe/unvanlarına göre anlamlı bir farklılık göze çarpmazken, öğrenimdurumlarına göre ise lisansüstü ve lisans düzeyinde öğrenim görenpersonelin ön lisans düzeyinde öğrenim gören personele göre araç vegereçlerden daha fazla yararlandıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the education environments in Police Vocational High Schools based on the permanent instructors working in those centers. The question ?What are the opinions of the instructors regarding usage effectiveness of Police Vocational High School Education Environments?? constitutes the problem of the research.This research has been carried out in the frame of the scanning method and all the data has been collected via questionnaire. In these polls, 25 Police Vocational High School directors and 181 permanent instructors made up the survey universe. As aimed to reach all the trainers and administrative staff, other example from the research?s universe is not needed.According to the analysis results; it is seen that instructors don?t effectively use training materials in the Police Vocational High Schools. They are more likely to use textbook and course note than the other training materials in the classrooms of the Police Vocational High Schools. It has been determined that the instructors do not use the materials in the computer labs, sport halls and shooting ranges sufficiently.It has been evaluated that educational units in the Police Vocational High Schools are not enough in terms of educational supplies. The reasons so as not to be used the materials by the instructors can be said as not being in the center, being insufficient in number.When it is looked at the position of using the materials according to the ranks and educational status of instructors, it has been determined that according to their ranks/titles there is no significant differences and bachelor's degree and Master of Science/Art graduates have used the educational materials more in comparison with high school graduates.