Pulmoner embolide sağ ventrikül disfonksiyonunun değerlendirilmesinde B-tipi natriüretik peptidin'in yeri
  1. Tez No: 163849
  2. Yazar: TÜRKER YARDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET BAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Pulmoner emboli (PE), önemli morbidite ve mortalite nedeni olan bir hastalıktır. Pulmoner emboli'li hastalarda ekokardiyografi ile saptanan sağ ventrikül disfonksiyonu (SVD) önemli bir prognostik göstergedir. Tespit edilen SVD, PE'ye bağlı ölümler için hastaların risk altında olduğunu gösterir. B-tipi natriüretik peptid (BNP), kalpte ventrikül duvar gerilimi artışına cevap olarak ventriküllerden salgılanan bir polipeptiddir. Sol kalp yetersizliğinde BNP düzeyinde artış görüldüğü ve sol ventrikül fonksiyonlanmn değerlendirilmesinde anlamlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca BNP'nin PE'li hastaların sağ ventrikül fonksiyonlarım yansıtabileceği de düşünülmektedir. Bu çalışmada akut PE'li hastalarda ölçülen plazma BNP düzeyi ile ekokardiyografide saptanan SVD bulguları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla acil serviste PE tanısı alan 40 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastaların PE tanısı konduktan sonra ilk iki saat içinde yapılan ekokardiyografi ile kardiyak fonksiyonları değerlendirildi ve eş zamanlı olarak hastalardan alınan plazma örneklerinden BNP düzeyleri ölçüldü. Hastalar ekokardiyografi sonucuna göre; SVD mevcut olanlar (SVD (+)) ve SVD mevcut olmayanlar (SVD (-)) olmak üzere iki gruba ayrıldı ve grupların BNP düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca hastalar klinik olarak da masif PE, orta PE ve küçük PE grubu olarak üç grupta incelendi ve grupların BNP düzeyleri karşılaştırıldı. Hastaların sonuçlan incelendiğinde; SVD (+) olan 24 hastanın ortalama BNP seviyesi 426±299.42 pg/ml iken, SVD (-) olan 16 hastanın ortalama BNP seviyesi ise 39.09±25.22 pg/ml idi. Her iki grubun BNP düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (pO.001). Sağ ventrikül disfonksiyon tanısı için BNP'nin cut-off değeri >90 pg/ml olarak belirlendi. Buna göre BNP'nin SVD'nun tanısındaki duyarlılığı %93.8, özgüllüp %91.7, pozitif prediktif değeri %88.2, negatif prediktif değeri ise %95.6 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pulmonary Embolism (PE) is an important cause of morbidity and mortality. Right ventricular dysfunction (RVD) detected by echocardiography has an important prognostic value in patients with pulonary embolism. RVD indicates that patients are at high risk for mortality from PE. B-type natriuretic peptide (BNP), is a polypeptide released from the ventricles in response to increased ventricular wall tension in the heart. In left ventricular failure BNP levels increase, so it is important for the evaluation of left ventricular function. Furthermore, it is suggested that BNP levels may reflect right ventricle function in patients with PE. In this study, we aim to evaluate the relationship between plasma BNP levels and RVD detected by echocardiography in patients with acute PE. Forty patients diagnosed as PE in our emergency ward were enrolled in this study. Echocardiography was performed in all patients within 2 hours after diagnosis and cardiac function was evaluated. BNP levels were measured in plasma from the samples obtained simultaneously. Patients were classified into two groups according to the results obtained from echocardiography (those with RVD and without RVD) and BNP levels of these groups were compared. Moreover, patients were divided into three groups according to the clinical presentation such as massive PE, moderate PE and small PE and BNP levels of all groups were compared accordingly. When the results were analyzed; median BNP levels of 24 RVD (+) patients was 426±299.42 pg/ml, whereas the median BNP levels of 16 RVD(-) patients was 39.09±25.22 pg/ml There was statistically significant difference in BNP levels between the two groups (pO.OO 1 ). The cutoff-value of BNP for the diagnosis of RVD was defined as 90 pg/ml. The sensitivity and spesificity of BNP for the diagnosis of RVD was 93.8 and 91.7 respectively; whereas the positive predictive value Was 88.2 and negative predictive value was 95.6%.