Tiroidektomi yapılacak hastalarda propranolol ve diazepam premedikasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 163848
  2. Yazar: UMUT GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL BARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bizim bu çalışmadaki amacımız, toksik guatr nedeni ile total ya da subtotal tiroidektomi planlanan hastalarda, 40 ve 60 mg propranolol premedikasyonunun (non-sedatif anksiyolitik premedikasyon) preoperatif anksiyeteye, entübasyona karşı gelişen hemodinamik stres yanıtlara ve postoperatif titremeye karşı etkilerini araştırmak, diazepam ve plasebo premedikasyonlan ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya toksik guatr nedeni ile operasyonu planlanan 85 ASA I-E yetişkin hasta alındı. Hastalara operasyondan önceki gece ve operasyondan 2 saat önce 60 mg propranolol, 40 mg propranolol, 10 mg diazepam premedikasyonu ya da plasebo premedikasyonu rasgele çift kör olarak uygulandı. Bütün hastalar ilk olarak hastaneye yatışlarında değerlendirildi. Hastaneye yatıştan sonraki kalp atım. hızı (KAH), sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB) ve ortalama arter basıncı (O AB) kaydedildi. Hastaların hastaneye yatışında (STAI-1 ve STAI-2), preoperatif bekleme odasında (STAI-1) ve postoperatif 6. saatte Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI-1) ile anksiyete değerlendirmesi yapıldı. Hastalar operasyon odasına geldiklerinde EKG (H ve V5 derivasyonlar), non-invazif kan basıncı (KB), periferik oksijen satürasyonu (Sp02) monitorizasyonu yapıldı. Bu sırada hastalar preoksijenize edildi. Anestezi indüksiyonu intravenöz 3-5 mg/kg tiopental ile yapıldı ve nöromusküler blokaj için 0.2 mg/kg sisatrakuryum uygulandı. Daha sonra hastalar %50 N2O-O2 ve %1 izofluran karışımı ile end-tidal CO2 30-40 olacak şekilde yüz maskesi ile venule edildi. İndüksiyondan sonraki 4. dakikada uygun endotrakeal tüp ile bütün hastalara aynı anestezist tarafından direkt laringoskopi ve endotrakeal entübasyon yapıldı. Sistolik (SAB), diyastolik (DAB) ve ortalama (O AB) arter basınçları, kalp hızı (KH) ve periferik oksijen satürasyonu (SpÛ2) preoksijenasyon sırasında, indüksiyondan hemen sonra (45 saniye sonra), indüksiyondan sonra 2. dakikada, entübasyondan önce, entübasyondan hemen sonra ve indüksiyondan sonra 5, 6, 7, 8, 9, 10. dakikalardan sonra kaydedildi. Aynı parametreler, 10 ile 60. dakikalar arasında 5' er dakikalık aralıklarla, 60 ile III90. dakikalar arasında 15' er dakikalık aralıklarla, ekstübasyondan önce ve ekstübasyondan sonra ilk 5 dakika içinde dakikalık, ekstübasyondan sonra 5 ile 30. dakikalar arasında 5' er dakikalık, ekstübasyondan sonra 30 ile 60. dakikalar arasında 15' er dakikalık aralıklarla kaydedildi. Anestezi idamesi %50 O2-N2O ve %1 izofluran karışımı ile devam edildi. Bunun yam sıra, hemodinamik parametrelere göre analjezik ihtiyacı olan hastalara 0.05-0.4 ug/kg/dk hızında remifentanil infuzyonuna başlandı. Toplam remifentanil tüketimi kaydedildi. Gerektiğinde ek kas gevşetici dozu (0.03 mg/kg sisatrakurium ÎV) yapıldı. Anestezi indüksiyonundan sonra nazofarikse bir ısı probu yerleştirildi. Anestezi indüksiyonundan sonra 15, 30, 45, 60, 75, 90. dakikalarda ve ekstübasyondan önce ısı ölçümleri kaydedildi. Preoperatif bekleme odasında ve postoperatif 15, 30, 45 ve 60. dakikalarda sanral ısı timpanik ısı ölçer (Braun) yardımı ile timpanik membrandan ölçüldü ve kaydedildi. Cilt kapatılmasından sonra rezidüel blok neostigmin (0.035 mg/kg İV) ve atropin (0.015 mg/kg İV) kombinasyonu ile antagonize edildi. Hastanın solunumu yeterli olduğunda ekstübe edildi. Anestezik gazların kesilmesi ile hastanın sözlü uyarı ile gözlerini açma zamanı“göz açma süresi”olarak kaydedildi. Postoperatif ayılma odasmda bütün hastalar Sp02, EKG (E ve V5 derivasyonlar), KB monitörizasyonu yapıldı. Hastalara yüz maskesi ile 4-6 1/dk hızında oksijen uygulandı ve hastalar uygun şekilde örtüldü. Hastalar postoperatif ayılma odasına alındığında, çalışma grubundan haberdar olmayan anestezist tararından titreme değerlendirildi. Titreme derecelendirildikten sonra ağrı duyan hastalara (VAS>4) analjezik (0.25-0.5 mg/kg İV meperidin) titre edilerek uygulandı. 40 ve 60 mg propranolol premedikasyonu verdiğimiz gruplarda preopertif bekleme odasıdaki ve postoperatif 6.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine the effects of 40 and 60 mg propranolol premedications, non-sedating anxiolitic premedications, on preoperative anxiety, hemodynamic stress responses to entubation and postoperative shivering comparing with diazepam and placebo premedications in patients undergoing total or subtotal thyroidectomy for toxic goiter. The study groups consisted of 85 ASA physical status I-TJ adult patients. In a randomized double-blind design, the patients received one of the following oral premedications the night before surgery and 2 hr. preoperatively; propranolol 60 mg, propranolol 40 mg, diazepam 10 mg and plasebo. On admission to hospital heart rates, systolic, diastolic and mean arterial pressures were recorded. Preoperative anxiety was measured on admission (STAI-1 and STAI-2), at the preoperative room (STAI-1) and six hr after surgery (STAI-1) using State-Trait Anxiety inventory. After the patients transported to the operating room, pulse oximetry, ECG (leads II and V5) and non invasive blood pressure monitoring were commenced. The patients were pre- oxygenated during this period. Anesthesia was than induced with intravenous thiopental 3-5 rngJcg“1 and cisatracurium 0.2 mg-kg”1 was administered to produce neuromuscular blockade. The patients' lungs were than ventilated with isofiurane 1% nitrous oxide 50% in oxygen, mamtaining end-tidal carbon dioxide at 30-40. Four minutes after induction, laryngoscopy and endotracheal entubation were performed using a appropriate endotracheal tube by the same anesthetist. Systolic, diastolic and mean arterial pressures, heart rate and arterial oxygen saturation (SpCh) were recorded at pre-oxygenation, immediately after induction, 2 minutes after induction, just before intubation, immediately after intubation and 5, 6, 7, 8, 9 and 10 minutes after induction. The same parameters were recorded at 5 min intervals from 10th minutes to 60th minutes, 15 min intervals from 60th minutes to 90th minutes, just before extubation and 1 min intervals in five minutes after extubation, 5 min intervals from 5th minutes to 30th minutes and 15 min intervals from 30th minutes to 60th minutes after extubation. VIAnesthesia was maintained with isoflurane %1, nitrous oxide %50 in oxygen as well as remifentanil infusion 0.05-0.4 ng.kg.min"1 if needed according to hemodynamic parameters. Total remifentanil consumptions were recorded. After induction of anesthesia, a temperature probe was applied to nasopharynx. The core temperature was recorded at 15 min intervals from induction to extubation via nasopharyngeal probe. Also, core temperature was recorded at preoperatively and 15 min intervals from extubation to 60th minutes via tympanic membrane by tympanic probe (Braun). Muscle relaxation was reversed at the end of anesthesia. After the patients transported to recovery room, pulse oximetry, ECG (leads II and V5) and non invasive blood pressure monitoring were commenced. Meperidin 0.25-0.5 mg.kg_1 was applied if needed after shivering score assessed by blind anesthetist. There were significant reductions in STAI-State scores at preoperative holding area and six hr after postoperatively in the groups given 40 and 60 mg propranolol in a comparison with the groups given diazepam and placebo (pO.Ol).