Trombolitik tedavi uygulanan orta-risk pulmoner emboli hastalarında kalp-tipi yağ asidi-bağlayıcı proteinin hastane-içi ve 30-günlük mortalite ile ilişkisi
The relationship of heart-type fatty acid-binding protein with in-hospital and 30-day mortality in patients with pulmonary embolism at intermediate risk who received thrombolytic treatment
- Tez No: 325390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen pulmoner emboli (PE) ölümlerin sık sebeplerinden biridir. Orta riskli PE hastalarının tedavi stratejisi halen bilinmemektedir. Yeni yapılmış olan çalışmalarda kalp tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin (K-YABP) PE hastalarında mortaliteyi öngördürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca K-YABP'nin sağ ventrikül disfonksiyonunun erken göstericisi olduğu da bilinmektedir. Çalışmamızda K-YABP poizitif olan orta-risk PE hastalarında trombolitik tedavinin prognoz üzerine etkisini araştırmayı planladık.YÖNTEM ve GEREÇLER: 80 orta risk PE hastası (oratalama yaş: 66±14 yıl, 33 erkek) çalışmaya prospektif olarak dahil edildi. Tüm hastalara bilgisayarlı tomografi çekildi. Sadece orta riskli PE hastaları (ekokardiyografide sağ ventrikül disfonksiyonu olan ve/veya kardiyak biyobelirteç yüksekliği) çalışmaya dahil edildi. K-YABP ve diğer biyobelirteçler (CK-MB ve troponin) tüm hastalardan acil servise başvuru esnasında bakıldı. K-YABP > 6 ng/ml pozitif değer olarak değerlendirildi. Hastaların hepsi parenteral antikoagülan tedavi aldı. Trombolitik tedavi hekimin takdirine göre verildi. Hastalar hem hastane içi, hemde taburculuk sonrası 30 gün takip edildi.BULGULAR: Çalışmaya alınan 80 hastadan 24'ünde (%30) K-YABP pozitif saptandı. Otuz günlük takip sonucunda K-YABP pozitif hastalrın 11'de exitus gelişti (%46).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Pulmonary embolism (PE) still remains a frequent cause of death despite important advances in diagnosis and treatment. The management strategy in patients with PE at intermediate risk still remains unclear. Recent studies have reported that heart-type fatty acid-binding protein (H-FABP), a low-molecular weight cytosolic prtoein, significantly predicts mortality in this group of patients. It has been shown to be a promising early indicator of right ventricular dysfunction. The aim of this study was to evaluate the effect of thromblytic therapy on prognosis of the intermediate risk acute PE patients with elevated levels of H-FABP.METHODS: A total of 80 patients (mean age: 66±14 years, 33 men) with confirmed acute PE were prospectively included in this study over a one year period. Only patiens with PE at intermediate risk (ie with echocardiographic signs of right ventricular overload but without signs of hypotension or shock) were included in the study. H-FABP and other biomarkers were measured in all of patients upon admission to the emergency department. H-FABP > 6 ng/ml was considered as positive. All the study patients received parenteral anticoagulation therapy. Thrombolytic therapy was administered at the physician?s discretion. Patients were followed up to 30 days after discharge and assessed by follow-up clinical examinations.RESULTS: Of the included 80 patients, 24 of them were H-FABPpositive (30%).