Çocuk diş hekimliğinde farklı sedasyon tekniklerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the efficiency of different sedation techniques in pediatric dentistry
- Tez No: 163918
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN ÜNAL, PROF.DR. SERAP ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
117 ÖZET Çocuk Diş Hekimliği' nde Farklı Sedasyon Tekniklerinin Etkinliğinin Değerlendirilmesi Çalışmamızda diş hekimi ile koopere olmayan kaygılı ve korkulu çocuk hastalarda, 0.75 mg/kg (15mg/3ml) oral midazolam ile 0.2 mg/kg (40 mg/ml) nazal midazolamın %50 N2O/O2 inhalasyon sedasyonu ile birlikte kullanıldığında sedatif etkinlik özelliklerinin belirlenmesi, karşılaştırılması ve fizyolojik parametrelere etkilerinin değerlendirilmesi ile oral ve nazal midazolam sedasyonunun monitörizasyonunda BIS kullanımının geleneksel gözlemsel skalalarla karşılaştırılmalı olarak etkinliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya kliniğimize başvuran kaygılı, uyumsuz ve tedaviyi reddeden, en az 2 seans diş tedavisi ihtiyacı olan sağlıklı (ASA I) 31 çocuk hasta (ortalama 56,9 aylık, 36-81 ay aralığında) dahil edildi. Tüm hasta ebeveynlerine aydınlatılmış onanı formu imzalatıldı. Bir seansta hastalara 0,75mg/kg midazolam oral yol, diğer seansta ise 0,2 mg/kg midazolam nazal yol ile verildi. Tüm çocuklara yapılan tedavi süresince %50 N2O/O2 inhalasyon sedasyonu uygulandı. Uygulamalar sırasında fizyolojik parametreler (kalp atımı ve oksijen saturasyonu) nabız oksimetresiyle, BIS değerleri ve hastanın davranışları ise (ağlama, uyku, hareket, tüm davranış) Houpt sedasyon, Wilton davranış, Ramsey sedasyon, OAAS skalalan kullanılarak başlangıçtan itibaren her 5 dakikada bir ölçülüp, kaydedildi. Tedavi sonrası, çocuklara modifiye Vancouver Derlenme Skalası kullanılarak, derlenme süreleri belirlendi. Ayrıca midazolamın amnezik etkisini değerlendirmek amacıyla çalışmaya katılan 31 çocuktan 54 ay ve üstü 20 çocuğa hafıza testleri yapıldı. Uygulanan hafıza testleri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi ABD ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Psikoloji Anabilim Dalı ortak çalışması ile hazırlandı. Ailelere uygulama öncesi ve sonrasında, çocuklara ise tedavi sonrası anket uygulandı. Çalışma bulgularımız değerlendirildiğinde her iki grupta da bir komplikasyon ile karşılaşılmadan tedaviler başarıyla yapılmıştır. Houpt Skalası ağlama parametresi bakımından sonuçlar değerlendirildiğinde nazal uygulamada ilaç verme anında, çocukların daha fazla ağladıkları saptanmıştır (pO.01).
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY The Evaluation of the Efficiency of Different Sedation Techniques in Pediatric Dentistry In this study, the usage of 0.75 mg/kg (15 mg/3ml) oral midazolam and 0.2 mg/kg (40 mg/ml) nasal midazolam with 50% N2O/O2 inhalation sedation on anxious and frightened pediatric patients, who were not cooperative with the dentist, was aimed to be determined and compared with respect to sedative efficiency features and evaluated in terms of its effects on physiologic parameters. Also, the efficiency of BIS compared with traditional observation scales, in oral and nasal midazolam sedation monitoring was evaluated. 31 healthy (ASA I) pediatric patients (mean age 56.9 months, range 36-81 months), who were anxious, dissonant, rejecting treatment and needed at least 2 dental treatments, were included in this study. All the dental patients' parents were required to sign an approval form. In one appointment, 0.75 mg/kg midalozam was given orally to the patients, whereas in another appointment, 0.2 mg/kg midazolam was given intranasally. Throughout the treatment process, 50% N2O/O2 inhalation sedation was applied to all the children. During the treatments, physiologic parameters (heart rate and oxygen saturation), BIS values and the patients' behaviors (crying, sleeping, movement, overall behaviors) were measured and recorded at the baseline and within every five minutes. The physiologic parameters were measured by the pulse oximeter whereas BIS values and the patients' behaviors were measured by using the Houpt sedation, Wilton behavior, Ramsay sedation, and Observer Assessment of Alertness (OASS) scales. After the treatment, a modified Vancouver Recovery Scale was used to determine the time it took for each child to meet the established discharge criteria. In addition, in order to evaluate the amnesia effect of the midazolam, memory tests were conducted on 20 children who were over 54 months of age. The memory tests applied to the children were prepared in cooperation with the University of Ankara Faculty of Medicine Department of Child Psychiatry and the Faculty of Letters Department of Psychology. Questionnaires were applied to the families before and after the treatment, and to the children after the treatment.120 When the outcomes of the study were evaluated, it was found that in both groups the treatments had been completed successfully, without any complication.