Baş boyun bölgesi radyoterapisi gören hastalarda fluoridli jelin ve klorheksidinli gargaraların dişler, dişeti ve oral mikroflora üzerine olan etkilerinin incelenmesi
The research of effects of fluorided gel and chlorhexidine gargles on teeth, gingiva and oral microflara in the patients being applied radiotherapy through the head and neck regions
  1. Tez No: 164006
  2. Yazar: EMİNE ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1.ÖZET Ağız ve diş sağlığı açısından özel bakıma gereksinim duyulan hasta grupları bulunmaktadır. Bu gruplar içerisinde baş boyun bölgesi radyoterapisi görenler, ağız ve diş sağlığı açısından ciddi sorunlarla karşılaşmaları nedeniyle diş hekimliğinde önemli bir yer tutmaktadırlar. Baş boyun bölgesi kanserleri, majör kanserler arasında görülme sıklığı ve mortalite yönünden alt sıralarda olmasına karşın lokalizasyonunun estetik, anatomik ve fonksiyonel özellikleri nedeniyle ayrı bir önem taşımaktadır. Bu hastalarda tedavi yöntemi olarak sıklıkla cerrahi ve radyoterapi kullanılmaktadır. Radyoterapi uygulanan hastalarda tedavi sırasında ve sonrasında önemli komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada baş boyun bölgesi radyoterapisi gören hastalarda fluoridli jel ve klorheksidinli ağız gargarasının ayrı ayrı ve birlikte kullanımının karyojenik flora ve kandida kolonizasyonuyla, diş çürükleri ve dişetleri üzerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla her biri 20 hastadan oluşan üç çalışma grubu oluşturulmuş ve radyoterapi süresince; 1. gruba % 1.23'lük asitlendirilmiş fosfat fluorid jeli ile % 0.2'lik klorheksidinli ağız gargarası, 2. gruba % 0.2'lik klorheksidinli ağız gargarası 3. gruba % 1.23'lük asitlendirilmiş fosfat fluorid jeli uygulatılmıştır. Bütün gruplardaki hastaların radyoterapi öncesinde, sırasında haftalık ve radyoterapi sonrasındaki 1., 3. ve 6. aylardaki DMF-T, plak ve kanama indeksi değerleri ile tükürükteki mutans streptokokları, laktobasil ve kandida düzeyleri saptanmıştır. % 1.23'lük APF jeli günde 4 dakika uygulatılmıştır. %0.2'lik klorheksidinli ağız gargarası ise 15 mi olmak üzere günde iki kez 1 dakika süreyle uygulatılmıştır. Karyojenik florada meydana gelen değişiklikleri kontrol altına almada klorheksidin ağız gargarasının tek başına kullanımının fluoridli jel ile kombine kullanımına göre daha etkili olduğu görülmüştür. Üç grubun plak ve kanamaindeksi değerlerinde azalma olduğu görülürken DMF-T indeksinde artış olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın sonucunda, özel bakıma gereksinimi olan hastalarda profilaktik amaçla fluoridli ve klorheksidinli preparatların kullanımı oldukça önemlidir. Bu preparatların etkilerinin arttırılmasında da maksimum ağız hijyeninin sağlanmasının gerekli olduğu bir kez daha görülmüştür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Research of Effects of Fluorided Gel and Clorhexidine Gargles on Teeth, Gingiva and Oral Microflora in The Patients Being Applied Radiotherapy Through The Head and Neck Regions There are patient groups who need private care for the health of mouth and teeth. Because the patiens in these groups who are applied radiotherapy through the head and neck region meet serious problems of preservation of mouth and teeth health, they have an important place in dentistry. Despite the head and neck region cancers being seen rarely and causing mortality seldomly through the major cancers, they have great importance because of esthetic localization reasons and anatomic and functional features of the region. The treatment method is frequently radiotherapy and surgery together in these type of patients. Important oral complications appear at the time of and after the treatment of the patients especially who are applied radiotherapy. In this study the effects of the use of fluoride gel and clorhexidine mouth gargle together and seperately on cariogenic flora and Candida colonization together with teeth, caries and gingiva are evaluated on the patients who are applied radiotherapy through head and neck region. For this reason three study groups each having 20 patients are formed and during radiotherapy; 1st group %1.23 APF gel and % 0.2 clorhexidine mouth gargle, 2nd group %0.2 clorhexidine mouth gargle, 3th group %1.23 APFgel, are applied. The DMF-T, plaque and bleeding index values together with the mutans streptococcus in saliva, lactobacilli and Candida colonization values are evaluated before, every week over the entire course and after the first, third and sixth months of radiotherapy procedure of patient groups. The %1.23 APF gel is applied 4 minutes by carrier trays. The %0.2 clorhexidine mouth gargle, 15 ml each time, is applied 1 minute twice a day.The usage of clorhexidine mouth gargle alone instead of combining it with fluoride gel is more efficient in controlling the changes of cariogenic flora. In all three groups the plaque and bleeding index values have decreased on the other hand the DMF-T index values have increased. Concluding our study, the usage of fluorided and clorhexidine preperates for purpose of profilaxy by the patients who who need private oral care has great importance. The necessity of maximum oral hygine in increasing the efficiency of these preperates is established once more.