Migrenli olgularda göz kırpma refleksi
Blink reflex in migraine
- Tez No: 164014
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN TANRIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız, migrenli hastalarda göz kırpma refleksi latanslarını tedavi alan ve almayan olgularda ölçmek ve normal kontrollere göre olası değişiklikleri saptayarak migren patogenezindeki trigeminovasküler teoriye yeni kanıtlar sunabilmektir.Migren atağının fonksiyonel beyin sapı anormalliğine bağlı olduğu bilinmektedir ve göz kırpma refleksinde rol alan beyin sapı yollarının migren atağının premonitör fazında aktive olduğu düşünülmektedir. Çalışmaya yaşlan 20-56 arasında değişen (27 kadın 3 erkek) 30 migrenli olgu ile kontrol grubu olarak yaşları 18-55 arasında değişen 20 olgu (15 kadın 5 erkek) alınmıştır.Hasta grubunun tanısı Uluslararası Baş ağrısı Derneği sınıflamasının kriterlerine göre yapılmıştır.Göz kırpma refleksi incelemeleri 4 kanallı Medelek EMG cihazında yapılmıştır.Tüm olgularda her iki taraftan supraorbital sinir uyarımıyla tek yanlı Rl ve iki yanlı R2 5'er kez incelenmiştir.Elde edilen verilerin istatistiksel analizi t testi ve f anova testiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
BLINK REFLEX IN MIGRAINE SUMMARY In this study,the objective was to compare the possible changes of blink reflex (BR) latencies with standard techniques in migrainous patients in treatment and non-treatment group and to represent new evidences for the trigemino-vascular hypothesis of migraine.lt is well known that migraine attack is the result of functional brainstem anomaly and brainstem pathways involved in the blink reflex may be activated in the premonitory phase of migraine attacks,probably through mechanisms mat involve dopaminergic function. 30 patients (27 women,3 men) age ranged 20-56 and 20 control (15 women,5 men) age ranged 18-55 were included in the study.Patients were diagnosed according to the clinical criteria of International Headache Society Classification.BR measures were made with four channels Medelec EMG device.Unilateral Rl and bilateral R2 blink reflex latencies were investigated with electrical stimulation of the supraorbital nerve from both sides in all patients. Statistical analysis of our data was made with t test and f anova test.