Migrenli hastalarda vestibüler duyarlılık
Vestibular sensitivity in migraine
  1. Tez No: 204145
  2. Yazar: RAHİME SEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Migren başağrısı ve vertigo sık rastlanan yakınmalar olarak bilinir. Migrenli hasta dosyalarında sıklıkla taşıt tutması öyküsü ve yine sıklıkla başağrısız veya başağrılı dönemlerde vertigonun eşlik ettiği kaydedilir.Bu çalışma migrenlilerdeki vertigonun vestibüler duyarlılıktaki olası artıştan mı, yoksa asimetrik duyarlılık nedeniyle mi geliştiğini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya 44 migrenli (31 aurasız, 13 auralı) ve 30 normal kontrol olgusu alınmıştır. Bütün olgularda bitermal kalorik test uygulanarak göz kapalı kümülasyon periyoduna ait nistagmuslar üzerinde yavaş faz maksimum hızları ölçülmüş, bu değerlere dayalı olarak Kanal Parezisi (KP) ve Yön Egemenliği (YE) yüzdeleri bilgisayarca otomatik olarak hesaplanmıştır. Yine sağ ve sol labirentik uyarı değerleri de hesaplandı. Kayıtlarda optik fiksasyon supresyonu olup olmadığı her olgu için ayrıca not edildi. Elde edilen değerlerin başta olgu gruplarına, sağ ve solda elde edilen gruplara göre istatistik analizleri yapıldı.KP değerleri auralı, aurasız migren grupları ve normal kontrol grubu için sırasıyla %12, 26,24 yüzdeleri elde edildi. YE değerleri olarak da sırasıyla %22, 30, 33 yüzdeleri elde edildi. Sağ ve sol kulak (labirentik) uyarı değerleri sağ ve sol kulak ayırt etmeksizin auralı, aurasız migren ve normal kontrol grupları için 13.16, 6.80, 17.41 derece / sn bulundu.Auralı grupta KP ve YE değerleri, aurasız grupta uyarı değerleri migrenlilerde vestibüler duyarlılığın azaldığını düşündürmüştür. Bulgular asimetrik bir duyarlılık göstermemiştir. Optik fiksasyon supresyonu sadece 2 migrenli (aurasız) olguda negatif bulunmuştur.Bulgular bütünüyle değerlendirildiğindea)çalışma migrende vestibüler etkilenişin çok belirgin şekilde periferik düzeyde olduğunu göstermektedir.b)Vestibüler duyarlılıkta azalma söz konusudur.c)Vestibüler duyarlılık azalmasında asimetri görünmemektedir.Sonuç olarak migrendeki vertigonun bulgularının yorumunda taşıt tutma ve fono / fotofobi gibi yakınmaların fazlalığı dikkate alınırsa, salt vestibüler olmayıp mültisensöriyel eşgüdüm sorunu olarak belirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Migraine and vertigo are known as common complaints. In the records of migraine patients, the history of motion sickness and that vertigo accompanies in the process with or without headache are frequently seen.This study has been done to investigate whether vertigo evolves from the probable increase in vestibular sensitivity or from asymmetric sensitivity in the patients with migraine.44 migraine patients (31 with aura, 13 without aura) and 30 subjects from the control group are included in the study. Maximum slow phase velocities of nystagmus belonging to closed eye cumulation period are recorded by applying bithermal caloric test to all subjects. And according to these data, the percentages of Canal Paresis (CP) and Directional Prepoderance (DP) are calculated automatically by the computer. Also right and left labyrinthic stimulus values are recorded. Whether there is optical fixation suppression or not was also noted down for every subject. The obtained values are statistically analyzed at first according to with/without aura and control groups, groups achieved at right and left.The CP values were achieved for with aura, without aura groups and the control group as %12, %26, %24, respectively. And the DP values were achieved as %22, %30, and % 33, respectively. Right and left ears (labyrinthic) stimulus values were found without any distinction of right and left ears, 13.16, 6.80, 17.41 degree/min. for with aura, without aura and control groups, respectively.In the migraine group with aura the values of CP and DP, and in the migraine group without migraine stimulus values made us suspect about the decline in vestibular sensitivity in the patients with migraine. The diagnosis did not show any asymmetric sensitivity. Optical fixation suppression was found negative in only 2 migraine ( without aura) subjects.While the findings were completely evaluated;a) The study displays that vestibular influence is at peripheric level very clearlyb) There is a decline in vestibular sensitivityc) There does not seem an asymmetry in decline of vestibular sensitivity.In conclusion, if the excess of complaints about motion sickness and fono/ fotofobic in the diagnosis of vertigo in migraine are taken into consideration, it can be said it is not only vestibular but it appears as multisensorial coordination problem.