Beden eğitimi ve spor yüksekokullarında insan kaynaklarının eğitim hizmetleri kalitesine yönelik algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the perceptions of human resources in physical education and sports colleges of the quality of the education services
- Tez No: 164031
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜSLÜM BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
IV. ÖZET Bu çalışma, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları'nın insan kaynakları içerisinde yer alan öğretim elemanları ile öğrencilerin eğitim hizmetleri kalitesine yönelik algılarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, 21 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile 2 Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu'nda yer alan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümleri'nin 4. sınıf öğrencileri (n=870) ile bu okullarda görev yapan öğretim elemanları (n=330) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanın amacına uygun olarak araştırmacı tarafından öğretim elemanları ve öğrencilere yönelik birer kalite ölçeği geliştirilmiştir. Geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan bu ölçekler öğretim elemanları ve öğrencilere uygulanmıştır. Bu ölçeklerde algı yoluyla öğretim elemanları ve öğrencilerden, sekiz alt boyut içerisinde yer alan faktörlere karşı mevcut durumu ortaya koyması ve buna yönelik önem derecesini belirtmesi istenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 12.0 paket programında yapılmıştır. Öğretim elemanları ve öğrencilerin algılamalarından elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Gruplar arası farklılığı bulmak için bağımsız grup t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY EVALUATION OF THE PERCEPTIONS OF HUMAN RESOURCES IN PHYSICAL EDUCATION AND SPORTS COLLEGES OF THE QUALITY OF THE EDUCATION SERVICES This study is conducted to investigate the perceptions of faculty and students who are considered to be a part of human resources in Physical Education and Sports Colleges of the quality of the educational services given in these institutions. Senior students (n=870) and faculty members (n=330) of 21 Physical Education and Sports Colleges and 2 Sports Sciences and Technologies College participated in the study on voluntary basis. Study was carried out in line with survey method. In line with the aim of the study, a quality scale was developed by the researcher for each group (faculty members and students). The scales, whose validity and reliability were tested, were administered to the faculty members and students. In these scales, the students and faculty members are asked to indicate the current status of the factors covered in eight sub-dimensions and what importance they assign to these factors. The analyses of the data were executed with SPSS 12.0 program. Arithmetic means and standard deviations of the data obtained in the study were calculated. In order to find the differences between the groups, t test was drawn on.