Laparoskopik cerrahi işlem sonrası bulantı ve kusmanın azaltılmasında otojenik gevşeme ile yavaş ve ritmik solunumun etkisi
The effect of autogenic relaxation and slow rhythmic breating in reducing nausea and vomiting after laparoscopic surgical procedure
  1. Tez No: 164050
  2. Yazar: AYSEL GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma laparoskopik cerrahi işlem sonrası bulantı ve kusmanın azaltılmasında otojenik gevşeme ile yavaş ve ritmik solunumun etkisini belirlemek amacıyla prospektif deney-kontrol araştırması olarak plandı. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesi ile Sağlık Bakanlığı 'na bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesi genel cerrahi kliniklerinde laparoskopik kolesistektomi uygulanacak kadın hastalar oluşturdu. Laparoskopik kolesistektomi sonrası bulantı ve kusma oram %46-68 arasında olup, ortalama %55 civarında olduğu göz önüne alınarak, postoperatif bulantı ve kusma oranında %25 azalma sağlamak amacıyla %80 güçte yapılan güç analizinde örneklem sayısı deney ve kontrol gruplarının her birinde 48 hasta olarak belirlendi. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Bireysel özellikler Formu”ve“Hasta İzlem Formları”ile Türkiye'de geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ve kullanılmakta olan“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”aracılığıyla yüz yüze görüşme ve izlem yoluyla elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde oran, ortalama (x), standart sapma (SD), x2, t testi ve pearson korelasyon tekniği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was designed as prospective experimental-control research, and aimed to examine the effect of the autogenic relaxation and slow rhythmic breating in reducing nausea and vomiting after laparoscopic surgical procedure. The scope of the research covered female patients that have undergoing laparoscopic cholecystectomy in the general surgical clinics of a university hospitaL, and a training-research hospital bound to the Ministry of Health. Assuming a 46-68% postoperative nausea and vomiting rate after laparoscopic cholecystectomy, with an average of 55%, a sample size of 48 patient in each of the experimental and control groups were determined by power analysis to provide 80% power for detecting in 25% reduction in the incidence of postoperative nausea and vomiting. Data were collected during face-to-face interviews and follow-ups by using“Personal Characteristics Form”and“Patient Follow-up Forms”developed by the researcher, and by“Vîsual Analoque Scale”and“State-Trait Amdety Inventory”. Validity and reliability studies of the scales were performed and are being used for Turkish populations. Rates, percentages (x), standard deviation (SD), x2, t-test and Pearson correlation techniques were used during the evaluation of the data.