Obezite ve periodontal hastalık arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining of the relationship between obesity and periodontal disease
  1. Tez No: 164072
  2. Yazar: PELİN TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT ARPAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
78 ÖZET Obezite ve Periodontal Hastalık Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi Çeşitli klinik ve epidemiyolojik çalışmalar, periodontal hastalıkların obezite ile ilişkili olduğunu belirtmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmalar sonucunda ilişkinin muhtemel nedeni olarak TNF-oc ve PAİ-1 gösterilmiştir. Obezite artmış adipoz doku ile karakterizedir. Bu dokunun başlıca hücreleri olan adipositler, metaboiik olarak aktif olan hücrelerdir, başlıca leptin olmak üzere IL-6, IL-1 (3, PAİ-1, TNF-a ve adiponektin salınımı yapar. Adipoz dokunun artması bireylerde periodontal hastalığa bağlı olarak salınan TNF-a'nın etkisini güçlendirir. PAİ-1 plazminojen aktivatörlerin başlıca inhibitörüdür ve adipositler tarafından da salınabilir. Dolaşımdaki fazlalığı, lokal kan akımını azaltarak, bireyleri enfeksiyona yatkın hale getirir. CRP, artmış İL-6 seviyesine cevap olarak karaciğer hepatositlerinde yapılır. Ancak İL-6'nın bilinen diğer önemli kaynağı obez bireylerdeki adipoz dokudur. Periodontal hastalık varlığında Gr (-) periodontal patojenlerin LPS'leri, adipositlerin İL-6 üretimini stimüle edebilirler. Obez bireyler dolaşımda artmış İL-6 seviyesi ile karakterizedirler, başarılı kilo kaybı azalmış İL-6 seviyesine neden olur. Obezite varlığının lipid metabolizmasında da değişiklikler yaptığı bilinmektedir. Ancak literatürde obezite ve periodontal hastalıkla birlikte bu parametreleri inceleyen herhangi bir çalışma yoktur. Çalışmamızın amacı, kronik ve asemptomatik olarak ilerleyen yaygın bir enfeksiyon olan periodontitisle, vücutta çeşitli sistemleri etkileyerek mortalite ve morbitede artışa yol açan obezite arasındaki ilişkinin incelenmesidir.79 Çalışmamızda 200 birey katılmıştır, bu bireylere alışkanlıkları, eğitim seviyeleri hakkında bilgi edinmek amacıyla bir anket doldurtulmuştur. Periodontal muayene her dişin 4 yüzeyinden olmak üzere PI, CD, AL, SKİ ve süpürasyon ölçümlerinin alınmasıyla yapılmıştır. Ayrıca bireylerin boy ve kilo ölçümleri alınarak, Vücut Kütle İndeksi (VKI), bel ve kalça ölçümleri alınarak Bel Kalça Oranı (BKO) elde edilmiştir. Bireylerden açlık kanları alınarak, AKŞ, LDL, HDL, TK, TRG, CRP, TNF-cc, PAİ-1 seviyelerine bakılmıştır. Sonuçlarda, Pl ve AK ile VKI grupları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Determining of the Relationship Between Obesity and Periodontal Disease Various epidemiological and clinical studies have demonstrated the relationship between obesity and periodontal disease. As a result of these studies which have been for this purpose; possible cause of the relation is shown TNF-a and PAl-1. Obesity characterized with increased adipose tissue and main cells of this tissue is adipocytes which releases leptin, İL-6, İL-ip, PAİ-1, TNF-a and adiponectin, are metabolically active. Increasing of adipose tissue, strengthens the effect of TNF-a release depending on periodontal disease at adults. PAİ-1 is the main inhibitor of plasminogen activators and can be released by adipocytes too. Increased level of PAİ-1 in circulation makes adults open for infection by decreasing local blood flow. CRP is produced in liver hepatocytes as an answer to increased İL-6 level. But the other important known source of İL-6 is the adipose tissue at obese persons. At the presence of periodontal disease, LPS of Gr(-) periodontal pathogens can stimulate producing of İL-6 in adipocytes. Obese persons are characterized with increased İL-6 level in circulation. Successful weight loss causes decreased İL-6 level. It's known that, the presence of obesity makes differences at lipid metabolism too. On the other hand, there is not a study which investigating these parameters between obesity and periodontal disease. The aim of the our study was to investigate the relationship between periodontitis which is an widely infection progressing chronically and81 asemptomatically, and obesity which causes mortality and morbidity affecting various systems in human body. In this study 200 person are examined. These person have filled inquiry form about their habit and education status. Periodontal examination is made by taking PI, PD, BOP and supuration measurements from4 surfaces of every tooth. Also by taking height-weight measurements and waist-hip values; BMI and WHR have been calculated. FBG, TK, TRG, LDL, HDL,CRP,TNF-a and PAl-1 levels have been examined in their blood sample. At the results, an understandable relation is found between PI and AL with VKI groups. When we look at the relation between periodontal parameters and blood parameters, while there is a (+) relation was found between PD, AL and TRG, PAİ-1, there is a (-) relation was found with HDL. As we look at the relationship between WHR and periodontal parameters; PI, AL, PD a relation is found at females, while any of them occurs at males,.