Kronik obstrüktif akciğer hastalarında fonksiyonel performans ve etkileyen faktörler
Functional performance in patients with chronic obstructive pulmonary disease and influential factors
- Tez No: 164071
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
1. ÖZET Araştırma; KOAH'lı hastalarda, Fonksiyonel Performans Envanteri-FPE, Fonksiyon Önem Ölçeği-FÖÖ ve Fonksiyon Doyum Ölçeği-FDÖ'nin Türkçe şeklinin geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek; fonksiyonel performans düzeyi ve etkileyen faktörleri, fonksiyonel performans, önem ve doyum düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla metodolojik, tanımlayıcı ve analitik olarak planlandı ve gerçekleştirildi Araştırmanın evrenini, Mayıs 2003- Şubat 2004 tarihleri arasında M.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na ve Eylül 2003- Şubat 2004 tarihleri arasında İ.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran KOAH'lı hastalar; örneklem grubunu ise bu hastalar arasından literatür bilgisine dayalı olarak belirlenen kriterlere uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden KOAH'lı 1 10 hasta oluşturdu. Veri toplanmasında Hasta Bilgi Formu ve N.K. Leidy tarafından geliştirilen FPE, FÖÖ ve FDÖ kullanıldı. Veri analizinde; yüzdelik oran, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, X2, Student's t, Mann- Whitney U, Kruskall Wallis testleri, Pearson ve Spearman Korelasyon analizi, Madde Toplam Puan Korelasyonu ve Cronbach's Alpha tekniği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY FUNCTIONAL PERFORMANCE IN PATIENTS WITH CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE AND INFLUENTIAL FACTORS The research has been planned and conducted methodologically, descriptively, and analytically in order to evaluate the validity and reliability of the Turkish versions of the tools, Functional Performance Inventory (FPI), FPI Importance of Functioning Scale (IFS), and FPI Satisfaction with Functioning Scale (SFS); and to define the functional performance levels and influential factors, and the correlations between functional performance, importance and satisfaction levels in patients with COPD. The scope of the research covered patients with COPD who have applied to the Chest Diseases Department of Marmara University Medical Faculty between dates May, 2003 - February, 2004 and the Chest Diseases Department of Istanbul University Medical Faculty between dates September, 2003 - February, 2004. The sample consisted 110 patients with COPD who accepted to participate the study and who have met the inclusion criteria, defined with respect to the literature knowledge. Patient Information Form, and the scales FPI, IFS, and SFS, developed by N. K. Leidy were used during data collection. During the data analysis; percentage rates, arithmetical averages, standard deviation, minimum and maximum values, X2, Student's t, Mann- Whitney U, Kruskall Wallis tests, Pearson and Spearman Correlation Analysis, Item Total Score Correlation and Cronbach's Alpha techniques were used.