Jüvenil periodontitisli Türk popülasyonunda interlökin-1 (IL-1) ve tümör nekrozis faktör-α (TNF-α) gen polimorfizmlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of interleukin-1 and tumor necrosis factor-α gene polymorphisms in Turkish population affected with juvenile periodontitis
- Tez No: 164073
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL GÜNHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
98 ÖZET Jüvenil Periodontitis'li Türk Popülasyonu'nda Interlökin-1 (IL-1) ve Tümör Nekrozis Faktör-a (TNF-a) Gen Polimorfizmlerinin Değerlendirilmesi Jüvenil Periodontitis (JP), klinik belirtileri erken yaşlarda görülen, az rastlanan, hızlı ilerleyen ve genellikle şiddetli seyreden bir hastalıktır. Diğer periodontitislerden farklı olarak kalıtsal olduğu düşünülmektedir.Sitokinler, immün fonksiyonu değiştiren faktörler olup çeşitli fizyolojik proseslerde çok önemli rol oynarlar. Uygun olmayan şekilde aktive olduklarında ise hastalığa neden olurlar. Temel sitokinler, interlökin (İL) ve tümör nekrozis faktör-a (TNF-a)'dır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan, jüvenil periodontitisli bireylerdeki interlökin-la (IL-1 a), interlökin-ip (EL-ip), ve tümör nekrosis faktör- a (TNF- a) gen polimorfizmlerinin birey bazında değerlendirilmesidir. Çalışmaya 3 1 jüvenil periodontitisli birey ve herhangi bir hastalık belirtisi görülmeyen 3 1 kontrol bireyi dahil edilmiştir. Tüm bireylerden klinik, radyolojik kayıtlar alındıktan sonra, her hastadan 9 mi periferal kan alındı. Alman kandan fenol-kloroform yöntemi ile DNA ekstraksiyonu yapıldıktan sonra, İL- la, IL-ip ve TNF-a gen polimorfizmlerinin belirlenmesi amacı ile, elde edilen DNA' lar PCR-RFLP yöntemi ile değerlendirildiler. PCR- RFLP sonucunda elde edilen ürünler agaroz jel elektroforezi ile koşturulup, her sitokin için farklı allelik görüntüler fotoğraflandı. Çalışma Grubu'nu oluşturan JP'li bireylerin 29 (% 93,5)'u kadın, 2 (% 6,5)'si erkektir. Çalışmanın sonucunda, JP hastalan, IL-la+4845, IL-lp+3453 ve TNF-a"308 gen polimorfızmi açısından değerlendirildiklerinde en sık gözlenen genotipin sırası ile heterozigot (% 65), allel 1 (% 61,3) ve allel 1 (% 54,8) olduğu; kontrol bireylerinde ise yine aynı gen bölgeleri için en sık görülen genotipin sırası ile allel 1 (%65), allel 2 (%77,4) ve allel 1 (% 58,5) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY Evaluation of Interleukin-1 and Tumor Necrosis Factor-a Gene Polymorphisms in Turkish Population Affected with Juvenile Periodontitis Juvenile Periodontitis (JP) comprises a group of rare, often severe, rapidly progressive forms of periodontitis characterized by an early age of clinical manifestation and a distinctive tendency for cases to aggregate in families. Cytokines has influences on immune system funtion. They are likely to have an impact on some physiological prosesses. Major cytokines are interleukin-1 and tumor necrosis factor-a. The purpose of this study is evaluation of interleukin-1 a (IL-la), interleukin-1 p (IL-ip) and tumor necrosis factor- a (TNF- a) gene polymorphisms in Turkish juvenile periodontitis patients. In this study 31 juvenile periodontitis patients and 31 healthy individuals recruited. We examined all subjects for every respect; clinical, radiological and we collected 9 ml peripheral blood from all subjects. We extracted DNA and analysed these materials for IL- la, IL-ip ve TNF-a with PCR-RFLP method. We run all samples with gel electroforesis and took the pictures. In the test group there was 29 (93,5%) women and 2 (6, 5%) men. As a result, in JP patients, most common polymorphisms were heterozigot (65%) for IL-la+4845, allel 1 (61,3%) for IL- ip+3453 and allel 1 (54,8%) for TNF-a"308. For control group, most common polymorphims were allel 1 (65%), allel 2 (77,4%) ve allel 1 (58,5%), respectively.