Triyaj uygulanan ve uygulanmayan hastanelerde acil servis sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of results in emergency departments with and without triage assessment
- Tez No: 164097
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Emergency and First Aid
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
1. ÖZET Bu çalışma, eğitim hastanelerinin acil servislerinde triyaj uygulama durumunu, bunun acil servis sonuçlarına etkisini, acil servis yapılanmalarının triyaj uygulamaya uygunluğunu belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini; İstanbul il sınırlan içerisinde yer alan kamuya ait üç farklı kuruma bağlı 9 eğitim hastanesinin acil servislerine 2003 ocak-aralık aylan arasında cerrahi nedenle başvuran 135 000 hasta oluşturdu. Örnekleme acil cerrahi hasta başvurusu 10 000'in üzerinde olan 5 hastanenin, ocak ve temmuz aylanna ait (acil servis başvuru nedenlerinin mevsimlere göre farklılık gösterebilirliği nedeniyle) iki ayn dönem ardaşık yedi günlük hasta başvurulannm incelendiği 3806 hasta alındı. Veriler 13 sorudan oluşan hastalann bireysel özellikleri ile ilgili veri toplama formu ve 21 sorudan oluşan hastanelerin acil servis yapılanmalanyla ilgili veri toplama formu kullanılarak toplandı. Bulgulann değerlendirilmesinde; SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanıldı. Veriler değerlendirilirken, istatistiksel yöntemler sayı, yüzdelik dağılımı ve niteliksel verilerin karşılaştmlmasında çok gözlü düzende Ki- Kare Testi kullanıldı. Araştırma sonucunda; kurumlara acil servis yatak kapasitesi (%35.29) ve acil servis çalışan sayısı (%32.92) en fazla olan hastanenin üniversite hastanesi olduğu, kurumlara fiziki yapılannm birbirine benzediği, triyaj alanının üniversite hastanesinde olmadığı diğer hastanelerde olduğu, ancak SB 1 hastanesi dışında diğer hastanelerin triyaj alanının uygun olmadığı, uygusuzluğun mimari yapıdan kaynaklandığı, SSK 2 hastanesinde triyajm kısmen, diğer hastanelerde ise uygulandığı, triyaj da hekim ya da hemşirenin görev yaptığı ekip triyaj mm hiçbir kurumda uygulanmadığı, üniversite hastanesi dışında triyaj personeline triyaj eğitimi verilmediği, acil servise başvuran hastalann %59.3'ünün erkek,%67.9'unun 16-45 yaş aralığında olduğu, % 33.8'inin 18:01-24:00 saatleri arasında, %43.3 tekerlekli iskemle ile, %92.9 bilinç açık olarak başvurduğu, kurumlardaki kayıtlarda acil servise başvuru nedenlerinin çok çeşitli tanımlandığı, ilk beş sırada yer alan başvuru nedeninin % 29.8 karın ağrısı bulantı, kusma, % 15.8 darp, % 14.6 trafik kazası, %14.1 düşme, % 4.1 DKAY olduğu, kurumlara gelen hastaların % 21.6'smda acil cerrahi patoloji saptanmadığı, %4.5'ine resüsitasyon, %9.4'üne operasyon uygulandığı, % 0.9'unun yoğun bakıma alındığı, triyaj sonrası hastaların % 59.5'inin gözlem odasına alındığı, hastaların % 75. 2' sinin genel cerrahi tarafından değerlendirildiği belirlendi. Hastaların % 54.6'sının ocak ayında (kış dönemi) acil servise başvurduğu, hastaların kronik hastalıklarına ve acil servis mortalitelerine ilişkin kayıtların yetersizliği nedeniyle bu verilere ulaşılamadığı saptandı. Bu sonuçlara göre, hastanelerde triyaj alanının yetersizliği, triyaj uygulayan personelin triyaj eğitimi almadığı, acil servislerde kayıtların düzenli ve yeterli şekilde tutulmadığı ve acil servislerin işleyişinde triyaj uygulamasının öneminin henüz yeteri kadar anlaşılamadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY A COMPARISON OF RESULTS IN EMERGENCY DEPARTMENTS WITH AND WITHOUT TRIAGE ASSESSMENT The object of this study was to evaluate the triage assessment status in emergency departments of teaching hospitals, it's effects on results in emergency departments and whether the structuring of emergency departments are eligible for triaging. This is a descriptive and comparative study. The setting of the study included the emergency departments of 9 teaching hospitals which belong to 3 different public institutions in Istanbul. The samples were collected from the 135000 patients which attended those emergency departments for surgical reasons in 2003, between January and December. In consecutive 7 days of two different periods in January and July (because the emergency department admittance may change depending on the seasons) 3806 patients who attended the 5 hospitals which had more than 10000 urgent surgical attends were chosen. The data were collected by 2 forms. The first form was consisted of 13 questions about the personal information of the patients and the second form had 21 questions about the structuring of the emergency departments of hospitals. Data were evealuated by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) pocket programme, while evaluating the data, Chi-square test was used to compare statistical methods, number, persentage distribution and qualitative information. The result of the study indicated that; university hospitals have the biggest bed capacity (35,29%) and the most number of employees (32,92%) in their emergency departments. The physical structure of the institutions were seen to be similar. Triage area was present in other hospitals whereas not in the university hospitals. Except State Hospital 1, none of the other hospitals were eligible for triaging because of their architectural structure. Though all of the hospitals had triage assessment, the SSK 2 (Social Insurance Institution) hospital had partial triage assessment, and none of the hospitals had triage team which nurses or physicians took place. Only in university hospitals, triage staff had a special triage training. Among the patients who attended emergency departments, 59,3% of them were male, 67,9% of them were aged between16-45, and 33,8% of the admittances were made between 6:01 pm and midnight. 92,9 % of the patients were conscious and 43,3% of the patients were presented with a wheel chair. It was detected in the records that there were a wide range of reasons why patients attend to the hospitals. The first five reasons were as followed: 29,8% of them were with stomach ache, nausea and vomiting, 15,8% with blow, 14,6% with traffic accident, 14.1% with fall, 4,1% with stabbing. 21,6% of the patients were found to be without a urgent surgical pathology. 4,5% of them had resuscitation, 9,4% of them had surgery, 0,9% of them were treated in the intensive care units. After triaging 59,5% of the patients were taken to the observation rooms and 75,2% of the patients were seen by a surgeon. It has been detected that 54,6% of the patients applied to the emergency departments in January (winter season) but because of the insufficient records about patients's cronical diseases and emergency department mortalities, it wasn't possible to reach those information. According to these results; triage areas in hospitals are insufficient, triage staff is not trained, emergency department records are not in order and enough and the importance of triage in emergency departments is not clearly understood.