İnternet kafelerin ve internet kafeye gelenlerin özelliklerinin belirlenmesi
Definition of the properties of the internet cafes and of the people visiting them
- Tez No: 164098
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
1. ÖZET Bu araştırma Ocak-Şubat 2004'te İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırlan dahilinde bulunan ve Açılması İzine Bağlı Yerlere Uygulanacak İşlemler Hakkında Yönetmelik' in tanımladığı internet kafelerden ulaşılabilenlere gözlem ve gelen ilk 20 kişiye anket formu uygulamak sureti ile yapılmıştır. Araştırmanın amacı, gelenlerin sosyo-demografik profillerinin çıkarılması, mevcut sağlık durumlarının sorgulanması, internet kafeye gelenlerin internet kafelerin sağlık koşullarına ilişkin tutumlarını belirlemektir. Araştırmaya katılan internet kafelerin imar özellikleri incelendiğinde; ortalama alanı 1 10.09 ±61.54 m2, tavan yüksekliği 290.70 ±46.13 cm olarak bulunmuştur. Ortalama olarak 17.58 ± 10.62 adet bilgisayar bulunan internet kafelerin her birinde ortalama 1.18 ± 0.47 adet tuvalet, ortalama 1.12 ± 0.43 adet lavabo bulunduğu tespit edilmiştir. İnternet kafelerin %56.1'inde bulunduktan binaların 15 yıldan eski binalar olduğu saptanmıştır. Gıda maddesi internet kafelerin %63.2'sinde bulunduğu görülmüştür. Gelenlerin %69.5'inin 18 yaşın altında olduğu ve %69.4'ünün halen öğrenci olduğu saptanmıştır. İnternet kafelerin %82.5'inde sigara içildiği görülmüştür. Araştırmamıza katılanlar büyük oranda sigara içmediklerini ifade etmişlerdir. Bu oranlar 18 yaş altı grupta %76.8, 18 yaş ve üstü grupta %22.1 olarak bulunmuştur. İnternet kafeye büyük oranda oyun amacı ile gelindiği saptanmıştır. 18 yaş altı grupta olanlar 18 yaş ve üstü olan gruba göre ve erkekler kadınlara göre daha büyük oranda oyun amacı ile geldiklerini belirtmişlerdir. İnternet kafeye gelenlerin %58.4'ü internet kafede kendilerini rahatsız eden herhangi bir şey olmadığını ifade etmişlerdir. Rahatsızlık nedeni olarak en yüksek oranda havasızlık belirtilmiştir. İnternet kafelerin havalandırma sistemleri değerlendirildiğinde; %36.8'inin havalandırma sisteminin olmadığı saptanmıştır. Bulunması gereken projeye uygun havalandırma sisteminin ise internet kafelerin sadece %5.3'ünde olduğu görülmüştür. Havalandırma sistemi olarak %28. l'inde aspiratörün, %29.8'inde klimanın kullanıldığı görülmüştür.Bu araştırmada, internet kafelerin çoğunun ruhsatlı çalıştığı ancak imar özelliklerinin, taşıması gereken şartlan taşımadığı, gelenler tarafından çoğunlukla oyun amaçlı kullanılmakta olduğu, bilgisayarların çoğunlukla ara verilmeden kullanıldığı ve gelenlerin büyük çoğunluğunun sağlıklarıyla ilgili bir sorun belirtmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DEFINITION OF THE PROPERTIES OF THE INTERNET CAFES AND OF THE PEOPLE VISITING THEM This survey is executed through a polling of the first 20 regular visitors and observation of the reunited at the internet cafes that are defined by the“Regulation of the Procedures for the Operation License”located at Maltepe - Istanbul during January - February 2004. The aim of the survey is to determine the socio-demographic profile, present health condition and the behaviour against the health conditions of the internet cafes of the regular visitors. It is found out the average area is 1 10.09 ± 61.54 m2 and average ceiling height is 290.70 ± 46.13 m at the internet cafes in the survey. The internet cafes have 17.58 ± 10.62 computer, 1.18 ± 0.47 toilet and 1.12 ± 0.43 washbasins in average. %56.1 of the internet cafes are placed in the buildings that are older than 15 years.. %63.2 of the internet cafes has food and beverage. %69.5 of the regular visitors are under the age 18 and %69.4 of them are students. Smoking is free at %82.5 of the internet cafes. The experiments, in high ratios, stated that they do not smoke. This ratio is %76.8 at under 18 age group, and %22.1 at 18 and over age group. It is found out the most common purpose of the visitors for coming to the internet cafes is playing games. The purpose of playing game to visit the in ternet cafes is higher at under 18 age group than the 18 and over age group and men than women. %58.4 of the regular visitors stated that there is nothing to feel uncomfortable at the internet cafes. Lack of ventilation is the most bothering issue. It is found that %36.8 of the internet cafes hasn't got a ventilation system. Only %5.3 of the internet cafes has a proper ventilation system that is required by the design project. It is observed that the installed ventilation system is ventilation fan at %28.1 and air condition at %29.8. The outcome of this survey can be summarized as the most of the internet cafes has permission license but the requirements of the development plans are not met, the most common purpose of the regular visitors is to play games, the computers are running continuously mostly and the regular visitors have no complain about their health.