Hızlı bakı birimi uygulamasının acil servis kalabalığına etkisinin belirlenmesi
Evaluation of impact of fast track on emergency overcrowding
  1. Tez No: 281452
  2. Yazar: GÖKHAN AKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİKRET BİLDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ASK gün geçtikçe artan oranda AS?lerin iŞleyiŞini olumsuz olaraketkilemektedir. ASK sorununun çözülmesine yönelik çeŞitli çözüm önerilerimevcuttur. Bu önerilerden birisi de ?Fast Track (FT)?-Hızlı Bakı Birimiuygulamasıdır. Bu çalıŞmada HBB uygulamasının ASK?na olası etkisiaraŞtırılmıŞtır. Asıl amaç bu olmakla birlikte, bu uygulamanın, hasta beklemesürelerine, hastaların AS?de toplam kalıŞ sürelerine, muayeneden olmadan ayrılanhasta sayısına, hasta memnuniyetine, bedel-etkinliğe, hastaların konsülte edilipedilmeme oranlarına, morbidite ve mortaliyeteye etkileri de incelenmiŞtir. HBBuygulamasının ideal zaman aralığı da tespit edilmeye çalıŞılmıŞ. Ayrıca ASçalıŞanlarının bu uygulamaya yönelik düŞünceleri de anket yöntemiyleöğrenilmeye çalıŞılmıŞtır.? ? Gereç ve Yöntem:ÇalıŞma Ankara?da Gazi Üniversitesi Hastanesi EriŞkin AS?de17.09.2010-30.09.2010 tarihleri arasında yapılmıŞtır. Bir hafta süresince 24 saatHBB uygulaması yapılmıŞ, diğer hafta ise HBB uygulaması yapılmamıŞtır. Bu ikihaftadaki hastalar karŞılaŞtırılarak HBB uygulamasının ASK?na etkileriaraŞtırılmıŞtır. HBB uygulamasına uygun hasta seçerken Kanada Triaj SkorlamasıkullanılmıŞ olup triaj skoru 4-5 olan hastalar çalıŞmaya dahil edilmiŞtir. Triajskoru 1-3 olan diğer hastaların da yaŞ, cinsiyet, triajda bekleme süreleri de ayrıcadeğerlendirilmiŞtir. Tedavi süreci bitiminde, Kanada triaj skoru 4-5 olanhastalardan memnuniyet anketi doldurmaları istendi. Kabul eden hastalaramemnuniyet anketi uygulanmıŞ, soruların cevaplarında 5?li Likert yöntemikullanılmıŞtır.Her iki hafta boyunca NEDOCS ölçümü yapılmıŞ ayrıca AS çalıŞanlarınında NEDOCS tahmini yapmaları istenmiŞtir. AS?de muayene olamadan ayrılanambulans ve ayaktan hasta baŞvuran hasta sayıları da kaydedilmiŞtir.? ? Bulgular:HBB uygulanan haftada diğer haftaya göre NEDOCS skoruna göre ASKistatistiksel olarak anlamlı Şekilde daha az bulunmuŞtur. Hasta bekleme süreleri vehastaların AS?de toplam kalıŞ süreleri ve muayene olmadan ayrılan hasta sayılarıda yine HBB uygulanan haftada istatistiksel olarak anlamlı olarak daha az tespitedilmiŞtir.ÇalıŞmada HBB uygulanan haftadaki HBB hastalarının memnuniyetleri deHBB uygulaması olmayan haftadaki hastalara göre istatistiksel olarak anlamlıolarak daha yüksek bulunmuŞtur.Hastaların ortalama maliyetlerine, konsülte edilme oranlarına, morbiditeve mortaliteye bakıldığında HBB uygulanan hafta ile uygulanmayan haftaarasında anlamlı fark saptanmamıŞtır.HBB?nde değerlendirilen hastaların saat dilimlerine göre baŞvuru sıklığınabakıldığında saat 12:00-16:00 ve saat 20:00-24:00 arasında istatistiksel anlamlıŞekilde daha çok hasta baŞvurusu olduğu tespit edilmiŞtir.? ? Sonuç:HBB uygulaması ASK?nı, hasta bekleme sürelerini, hastaların toplamAS?de kalıŞ sürelerini, muayene olmadan ayrılan hasta sayısını azaltmıŞ, hastamemnuniyetlerini arttırmıŞtır.
Özet (Çeviri)
Background: Emergency department (ED) overcrowding is a ubiquitousproblem with serious public health implications. The fast track area is a novelmethod which aims to reduce waiting time, patient dissatisfaction and emergencycrowding. The study objective was to determine the impact of a fast track area onemergency crowding and both effectiveness measures (i.e. waiting times [WT]and length of stay [LOS]) and quality measures (i.e. Left without being seen(LWBS) rates and mortality rates) in non-urgent patients. Non-urgent patientswere defined as whose Canadian Triage Acuity Scale (CTAS) was 4 and 5. TheNational Emergency Department Overcrowding Study (NEDOCS) was used tomeasure the ED overcrowding.Methods: The study took place in Ankara, at Gazi Univercity, Faculty ofMedicine, Emergency Medicine Department. This study examined the impact ofFT on a preintervention study group versus post-intervention control group.Results: NEDOCS skore of FT week was less than non-FT week. Patiens?saticfaction was higher in FT group. LWBS was decreased 53% and WT wasdecreased 54,9% in FT week. Morbidity and mortality rates remained unchanged.Conclusion: The FT decreased NEDOCS skore. It also improved EDeffectiveness (WTs and LOS) and quality measures (LWBS rates, patientsatisfaction).