(Ra-Be) kaynaklı standart nötron pilinin yapımı ve kalibrasyonu
- Tez No: 16411
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
- I - ÖZET Bu çalışmada, mutlak nötron akısı bilinen bir standart nötron pili yapılmış ve kalibre edilmiştir. Pilin yapım ve kalibrasyon işlemleri sırasında kullanılan malzemelerin özellikleri ile yöntemler anlatılmıştır. Mukayese yöntemin den yararlanılarak G-M sayma sisteminin verimi belirlenmiştir. Standart pilin herhangi bir noktasındaki termik nötron akısı, nötron aktivasyon yöntemi kullanılarak doğrudan ölçülmüş ve termik nötron akı dağılımları elde edilmiştir.II - ABSTRACT In this study we have constructed and calibrated a standard neutron pile with known absolute neutron flux. We have explained the properties of the materials and techniques which were used during construction and calibration procedures of the pile. We have determined the efficiency of G-M counting system by using comparison method. The neutron flux at an arbitrary point of the standard pile has been measured directly by the activation method and we have obtained thermal flux distribution for the pile.
Özet (Çeviri)
II - ABSTRACT In this study we have constructed and calibrated a standard neutron pile with known absolute neutron flux. We have explained the properties of the materials and techniques which were used during construction and calibration procedures of the pile. We have determined the efficiency of G-M counting system by using comparison method. The neutron flux at an arbitrary point of the standard pile has been measured directly by the activation method and we have obtained thermal flux distribution for the pile.