Hiperkolesterolemi ile oluşturulan ateroskleroz vitamin E ile geri döndürülebilir mi?
Can atherosclerosis which is induced by hypercholesterolemia be reversed by vitamin E?
  1. Tez No: 164123
  2. Yazar: LEVENT BİNNETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN KARTAL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
1. ÖZET Koroner ateroskleroz ve trombotik komplikasyonlan, sanayileşmiş dünyadaki başlıca ölüm sebebidir. İngiltere'de ölümlerin %39'u ateroskleroz ile ilgilidir, A.B.D.'de ise 12 milyon insanın aterosklerozla ilişkili hastalığı mevcuttur. Ateroskleroz; lipitlerin, kan hücreleri ve elemanlarının, fibröz dokunun ve kalsiyumun sub-endotelyal bölgede birikmeleriyle arterlerin kalınlaşması ve sertleşmesiyle karakterize olan patolojik bir süreçtir. Aterosklerozun patogenezinde LDL'nin okside olması önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle aterosklerozdan korunmada antioksidan moleküllerin rolü büyüktür. Bu moleküller arasında vitamin E'nin özel bir önemi vardır. Epidemiyolojik çalışmalar, serum vitamin E düzeyi ile kalp hastalıklarından ölüm arasında ters bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Vitamin E, LDL'nin oksidatif modifikasyonunu önleyerek, monositlerde oksijen radikali oluşumunu, adezyonu ve sitokin ekspresyonunu azaltarak, endotelde nitrik oksit ve endotele bağımlı vazoaktiviteyi koruyarak, trombositlerde adezyon ve kümeleşmeyi azaltıp, ve düz kas hücre çoğalmasını inhibe ederek kardiyovasküler hastalıkların önlenmesini sağlar. Ancak hiperkolesterolemi ile indüklenen aterosklerozun vitamin E ile geri döndürülüp döndürülemediği konusunda bir deneysel çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmamızda tavşanlarda, hiperkolesterolemi ile ateroskleroz oluşumundan sonra, normal yemle beslenmeye devam edildiğinde vitamin E alan grupta, almayana göre aterosklerozun anlamlı şekilde gerilediğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Can atherosclerosis which is induced by hypercholesterolemia be reversed by vitamin E? Coronary atherosclerosis and its thrombotic complications are the most common causes of death in the industrialized world. Almost 39 % of all deaths are about atherosclerosis in England. Twelve million people have diseases related to atherosclerosis in U.S.A. Atherosclerosis is a pathologic process characterized by the accumulation of the lipids, blood cells and elements, fibrous tissue and calcium in the sub-endothelial region and eventually, hardening and thickening of arters. Oxidation of LDL has an important role in the pathogenesis of atherosclerosis. As a result there has been a great interest in the potential of antioxidants in protecting against atherosclerosis. Particularly vitamin E, among the antioksidant vitamins, is especially important. An inverse association between serum vitamin E levels and coronary heart disease mortality has been demonstrated in epidemiological studies. Vitamin E prevents oxidative modification of LDL and production of oxygen radicals in monocytes. Vitamin E decreases adhesion, expression of cytokines, cluster and adhesion of the platelets, protects endothelium derived vasoactivity in the endothelium which is related to nitric oxide. As far as we know there is no study in the literature about the iple of vitamin E in the regression of atherosclerosis, which is induced by hypercholesterolemia. In this study we observed that vitamin E has a significant role in the regression of atherosclerosis in hypercholesterolemic rabbits.