Türkiye'de sağlık yöneticilerine yönelik yaygın eğitim programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of current health education towards health manager
  1. Tez No: 164141
  2. Yazar: AYŞE ZORA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
1. ÖZET Son yıllarda, teknolojik gelişmelere paralel olarak işletmeler arasında kendiliğinden bir rekabet ortamı doğmuştur. Bu durum işletme yapısında ilerlemeler yaşanmasını zorunlu hale getirerek, sağlık yönetiminde süreğen eğitimin önemini ön plana çıkarmıştır. Bu nedenle yöneticinin sürekli eğitimi de kaçınılmaz olmuştur. Özellikle sağlık yöneticilerinin sektörün durumunu iyi değerlendirerek, eksik oldukları konularda eğitim almaları gerekmektedir. Eğitim öncesinde de; yönetim konusunda eğitim veren kurumlar, programlar ve içerikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olması yöneticinin hizmet başarısını arttıran önemli bir öğedir. Sağlık yöneticiliğinde eğitimin gerekliliginin en önemli nedeni ise, mesleğin tabiatından kaynaklanmaktadır. Diğer işletmelerdeki yanlış yönetsel kararlar, çoğunlukla üretim düşüklüğü ya da parasal zarar ile sonuçlanırken, sağlık yönetiminde ise insan hayatının kalitesinde düşme, toplumun sağlık düzeyinde bozulma gibi dramatik sonuçlara yol açabilmektedir. Sağlık sektörünündeki kötü yönetimin faturası ise insan hayatı ile ödenmektedir. Bu kavramlar ışığında, araştırmanın amacı, sağlık yönetiminde, eğitim alanında ülkemizdeki durumu ortaya koymak, eksiklere dikkat çekmek ve eğitim almak isteyen yöneticilere ülkemizin olanaklarım ve kısıtlılıkları tanıtmak şekilde özetlenebilir. Araştırmanın birinci bölümünde Dünyada Sağlık Kurumlan Yöneticiliğinden; îkinci bölümde, Sağlık Kurumlan Yöneticilerinin Eğitimi konusunda bilgilerden; Üçüncü bölümünde ise Türkiye'deki Sağlık Kurumlan ve Sağlık Hizmetlerinin durumu göz önünde bulundurularak, Türkiye'de Sağlık Hizmetlerinin“SWOT analizi”sunulmuştur. Ayrıca Hastane Akreditasyon Sistemi'ne değinilerek, günümüzün en önemli konularından biri olan Avrupa Birliği çerçevesinde, Türk Sağlık Sisteminin durumu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY EVALUATION OF CURRENT HEALTH EDUCATION TOWARDS HEALTH MANAGER Formerly together with the technological development, natural competitive milieu was created in between the organizations with a lot of advances in the organization structure. Therefore, continuing education in the health care management was unavoidable. Healthcare is a business and, like every other business, it needs good management to keep it running smoothly. The occupation, medical and health services manager encompasses all individuals who plan, direct, coordinate, and supervise the delivery of healthcare. The need of education in the health care was raised from the nature of the health profession. Other organizational decision could only cause, to fall in the production or in the failure of financial situation but in the health care management unfortunately, wrong decisions could cause dramatically reduction of the health quality in the human being and public health of the society; because inappropriate health management could be ended with the dead of the human being. According to these knowledge, the aim of this study is to figure out the situation and needs in education in healthcare management in our country, and to show the managers who want to have education, the possibilities and the limitations in our country. In this study, in the first part the healthcare management in the world, in the second part the knowledge about education of healthcare managers' education, and in the third part, taking into consideration the status of healthcare associations and healthcare sevices in Turkey, the“Swot analysis”of healthcare service in Turkey is presented. In addition, by discussing the system of hospital accreditation, the status of Turkish healthcare system is examined within European Association, the one of the today's most important subjects.