İskemik kalp hastalığı (İKH) olan kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğunun ve depresyon durumunun irdelenmesi
Determination of sexual disfunction and depression in women with ischemic heart disease
  1. Tez No: 164142
  2. Yazar: SAYGIN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
1. ÖZET İskemik kalp hastalığı (İKH) tanısı konmuş kadınlarda, cinsel fonksiyon, depresyon durumlarını belirlemek ve ÎKH risk faktörleri ile karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışma; 3 Kasım - 4 Mart 2005 tarihleri arasında, Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini; belirtilen tarihler arasında çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 100 kadın olgu oluşturdu. Verilerin toplanmasında; olguların sosyo - demografik özellikleri ve IKH risk faktörlerinin belirlendiği Genel Bilgi Formu, cinsel fonksiyonları ile ilgili durumun sorgulandığı Uluslararası Cinsel Fonksiyon Değerlendirme Formlarından;“Kısa Seksüel İndeks Envanteri”, depresyon riskini belirlemede“Beck Depresyon Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizi yüzdelik, Ki - kare, Mann Whitney U, Fisher's Exact Ki-kare, Student - 1 testleri ile değerlendirildi. Çalışmamızda olguların yaş ortalamalarının X= 49 ± 8.07, %54'ünün ilkokul mezunu olduğu ve %78'inin çalışmadığı saptandı. Yine olguların %88'inde cinsel ilişki sıklıklarında azalma olduğu ve %78'i de bu azalmanın göğüs ağrısı korkusu nedeniyle olduğunu belirtiler.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DETERMINATION OF SEXUAL DISFUNCTION AND DEPRESSION IN WOMEN WITH ISCHEMIC HEART DISEASE This study was planned to evaluate sexual function and depression levels and to comparebischemic heart disease risk factors in women whom was diagnosed as ischemic heart dissease between dates November 3 rd - March 4 th 2005 at Dr. Siyami Ersek Thorax and Cardiyac Surgery Education and Research Hospital. A total of 100 women who could be reached and agreed to take part, contributed to this research. For gathering data,“General Knowledge Form”used to events the socio dermagraphic particularlies and risk factor,“ Short Sexual Index Form”used to determine sexual functions,“Beck Depression Scale”used to find depression levels. For analysing data percentage, Chi - Square, Mann - Whitney U, Ficher's Exat, Student - 1 tests were used. In our research, the average age of contributors is calculated to be X = 49 ± 8.07,most of them (94%) were married, 54% of them were graduated from primary school and 78% were unemployed. Addition to these 88% of the cases determined that their sexual relation frequency decrease. In 57% of the cases, sexual disfunction was observed.