Parkinson hastalarında dopaminerjik tedavisinin santral sessiz periyod üzerine etkileri
  1. Tez No: 164171
  2. Yazar: ERHAN ALİ DOĞRUER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI-ÖZET Parkinson hastalığı, nigrostriatal yoldaki dopamin içeren nöronların kaybı ile karakterizedir. Çoğu parkinson hastasında, dopamin prekürsörü olan Levodopa ile yapılan replasman tedavisi semptomatik bir rahatlama sağlar. Transkraniyal manyetik stimülasyon, kortikal motor alanları ve kortikospinal yolu aktive edebilen bir tekniktir. Kortikal manyetik stimülasyon, eksitatör motor cevapları takip eden bir sessiz evre ortaya çıkarabilir. Bu çalışmada primer el motor alanının transkraniyal manyetik uyarımı, parkinson hastalığındaki kortikal uyarılabilirliği ve santral motor yolları değerlendirme amaçlı kullanıldı. Çalışmamız 69 (39 kadın ve 30 erkek) idiyopatik parkinson hastası ve kontrol grubu olarak alınan 30 sağlıklı birey ile yürütüldü. Hastalar ve sağlıklı bireyler çalışma yönünden bilgilendirildiler. Hasta ve kontrol gruplarında aynı TMS protokolleri uygulandı. Transkraniyal manyetik beyin stimülasyonu sonrası, uyarılma eşikleri, kortikal latanslar, motor uyarılmış potansiyellerin amplitüdleri ve sessiz periyod süreleri parkinson hastalarında dopaminerjik tedavi öncesi ve iki ay sonrasında, kontrol grubunda ise bir kez kaydedildi. Aynı zamanda hasta grubunun dopaminerjik tedavi öncesi ve iki ay sonrasındaki UPDRS skorlarını da kaydettik. Parkinson hasta grubundaki TMS sonrası elde edilen sessiz periyod sürelerinin sağlıklı bireylere oranla daha kısa olduğunu bulduk. Bu hastalarda, dopaminerjik tedavi sessiz periyod sürelerini uzatmıştı ve bu düzelmeler UPDRS skorları ile korelasyon gösterdiler. Klinik ve nörofizyolojik sonuçlarımız, her iki kombinasyon tedavisinin (Levodopa+Carbidopa+Entacapon ve Levodopa+Benserazide+Entacapon) dopaminerjik etkilerinin benzer olduğunu ortaya koydu. Sonuç olarak, kortikal sessiz periyod süreleri parkinson hastalarında anormallik göstermektedir ve dopaminerjik tedavi bu kortikal sessiz evrenin süresini uzatmaktadır. Sessiz evre parkinson hastalığında majör bir tanı testi olarak kullanılamaz fakat tanıda destekleyici bir kriter olarak kullanılabilir. 55
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Parkinson's disease is characterized by a loss of dopamine neurons comprising the nigrostriatal pathway. Replacement therapy with the dopamine precursor, Levodopa, provides initial symptomatic relief for most parkinsonian patients. Transcranial magnetic stimulation is a technique that can activate cortical motor areas and the corticospinal tract. Magnetic cortical stimulation can produce silent periods following excitatory motor responses. In this study, transcranial magnetic stimulation of the primary motor hand area was used to evaluate cortical excitability and central motor pathways in parkinson's disease. Our study was carried out on 69 (39 females and 30 males) idiopathic parkinson's disease patients and on 30 healthy volunteers, considered as a control group. Patients and healthy volunteers were informed about the trial. Both in parkinson's disease patients and control group, the same TMS protocols were performed. Threshold, cortical latencies, motor evoked potential amplitudes and silent periods after transcranial magnetic brain stimulation were recorded in patients before and 2 months after dopaminergic therapy and once in control group. At the same time, we also recorded the UPDRS scores of the patients before and two months after the dopaminergic therapy. We found that the silent period after transcranial magnetic stimulation was shorter in parkinson's disease patients than in healthy volunteers. In patients, dopaminergic therapy prolonged the silent period and this improvements were correlated with UPDRS scores. Our clinical and neurophysiological results showed that the dopaminergic effects of two combinations (Levodopa+Carbidopa+Entacapon and Levodopa+Benserazide+Entacapon) were similar. As a result, cortical silent period is abnormal in parkinsonian patients and dopaminergic drugs modulate the duration of this period. The silent period can not be used as a major dignostic test for parkinson's disease. But it can be used as a supportive criteria in diagnosis. 56