Koroner arter risk faktörü olanlarda endotelyal disfonksiyonun Tc-99 M akım aracılı vazodilatasyon ile gösterilmesi
  1. Tez No: 164175
  2. Yazar: SAİT DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN KARAEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Endotelyum vazoaktiviteyi, düz kas hücre proliferasyonunu, platelet agregasyonunu, monosit adezyonunu, hemostazisi, trombolizisi, inflamasyonu, immun cevabı ve serbest radikal üretimini düzenleyen büyük bir otokrin, parakrin ve endokrin (1,8 kg, 700 m2 yüzey alam) organdır. Endotelyal fonksiyon ileri yaş, erkek cinsiyet, dislipidemi, hipertansiyon, sigara içimi, diabet, ailede koroner arter hastalığı öyküsü ve hiperhomosisteinemi gibi bilinen bütün kardiyovaskuler risk faktörleri ile bozulur. Endotelyal disfonksiyon aterosklerozisin erken dönemlerinde oluştuğu rapor edilmiştir. İnsanlarda endotelyal fonksiyonu ortaya koyan birkaç metod tanımlanmıştır. Akım aracılı dilatasyonun endotele bağımlı olduğu bilinmektedir ve yüzeyel arterlerde yüksek rezolüsyonlu ultrasound ile reaktif hiperemi esnasmda ortaya konabilir. Birkaç koroner risk faktörünün belirgin olarak azalmış akım aracılı dilatasyon ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Biz çalışmamızda, endotelyal disfonksiyonu Tc-99m akım aracılı vazodilatasyon ile göstermeyi amaçladık. Hastalar risk faktörlerine ve yaşlarına bakılarak üç gruba ayrıldı. Bu. gruplar en az bir risk faktörü olanlar (grup 1, n:77, ortalama yaş: 50,71±12,74 ), risk faktörü bulunmayan orta yaşlılar (grup 2, n:20 ortalama yaş: 48,73± 11,11 ) ve risk faktörü bulunmayan gençler (grup 3, n:21, ortalama yaş: 21,33±1,23 )'den oluşmaktaydı. Grupların akım aracılı vazodialatasyon oranlan karşılaştırıldığında gruplar arasında birinci gruptan kaynaklanan istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır (p0,05). Çalışmamızın sonucunda, açık olarak endotelyal fonksiyonun değerlendirilmesinde ultrasound ile yapılan akım aracılı vazodilatasyona alternatif olarak, Tc-99 m ile yapılan akım aracılı vazodilatasyonun kullanılabileceğini gösterdik. 31
Özet (Çeviri)
VH. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The endothelium is a large autocrine, paracrine, and endocrine organ (1.8 kg, surface area 700 m2), which regulates vasoactivity, smooth-muscle cell proliferation, platelet aggregation, monocyte adhesion, hemostasis, thrombolysis, inflammation, immune responses, and free radical production. Endothelial function is impaired by all known coronary risk factors, including advanced age, male gender, dyslipidemia, hypertension, smoking, diabetes, family history of coronary disease, and hyperhomocysteinemia. Impaired endothelial function has been reported to be the initial step to atherosclerosis. Several methods of detecting endothelial function in humans have been introduced. Flow-mediated dilatation has been known to be endotheHum-dependent, and this can be detected during reactive hyperemia by high-resolution ultrasound in superficial arteries. Several coronary risk factors have been reported to be significantly related with decreased flow-mediated dilatation. The objective of our study is to show endothelial dysfunction by using Tc-99m mediated vasodilation. Patients were randomized to three groups according to their risk- factors and age. The groups were; patients having at least one risk factor (group 1; n:77, mean age: 50,71±12,74), middle aged people without any risk factor (group 2; n:20, mean age: 48,73±1 1,1 1 ), young healthy subjects without any risk factor (group 3, n:21, mean age: 21,33±1,23 ). Comparison of the proportion of patients among the groups revealed a statistically significant difference (p0.05). By the results of our study we clearly concluded that, for assesing endothelial dysfunction Tc-99m mediated vasodilation can be used as an alternative to flow mediated dilation analyses performed by ultrasonography. 32