Hepatit B Virüs infeksiyonunun çeşitli klinik formlarında IL-18, TGF-b1, TNF-a MMP-2, MMP-9 serum düzeylerininde karşılaştırması
- Tez No: 164176
 - Danışmanlar: PROF. DR. CAN POLAT EYİGÜN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI. ÖZET Hepatit B virüs infeksiyonu gelişmesi, ilerlemesi ve yüksek morbiditesi nedeni ile periyodik olarak izlenmesi gerektiği kabul edilmektedir. Zamanında tanı ve uygun güvenilir bir izlemle tedavi açısından doğru bir zamanlama yapılabilmektedir. Çalışmamızda hepatit B virüs infeksiyonlu hastalardan farklı klinik formlarda 4 ayrı grup ve kontrol grubu olarak da sağlıklı kişilerden oluşan ayrı bir grup oluşturduk. Gruplarımız 15 olguluk sağlıklı kontrol grubu, 13 taşıyıcı, 13 akut HBV infeksiyonlu, 12 kronik HBV infeksiyonlu ve 12 sirotik olgu olmak üzere toplam 65 olgudan meydana geliyordu. Gruplarımızı oluştururken, serum ALT, AST ve HBV-DNA düzeyleri, biyopsisi sonucu ortaya konmuş karaciğer histopatolojisi ve klinik gözlem sonuçlarını esas aldık. Hasta gruplarımızdan aldığımız serum örneklerinde birer sitokin olan IL-18, TGF-pi, TNF-a ile ekstrasellüler protein olan MMP-2 ve MMP-9'un serum seviyelerine, ELISA yöntemi ile baktık. Baktığımız bu kantitelerin serum seviyelerini gruplar arasında karşılaştırdık. Sonuç olarak; tüm inflamatuvar olaylarda önemli rol oynadığı bilinen bir sitokin olan IL-18'in, akut HBV infeksiyonunda belirgin olmak üzere kronik HBV infeksiyonunda da artması; HBV infeksiyonunda IL-18'in inflamasyonun bir göstergesi olarak kullanılabileceğini ve inflamasyonun kendi kendini sınırlaması için önemli bir değere sahip olduğunu düşündürdü. İnflamasyonun şiddetlenmesinde görev alan ve. yara iyileşmesinin hızlanması, fıbrozis gelişimi ve ekstrasellüler matriksin regülasyonunu sağladığını bildiğimiz diğer bir sitokin olan TGF-pi'in bu sonuçlar doğrultusunda ve hepatik hasarın derecesi ile orantılı olarak arttığını, inflamatuar olaylar ve fıbrozis derecesi ile korele bir şekilde serum seviyesinin yükseldiğini belirledik. Çalıştığımız son sitokin olan TNF-a ise, serum seviyeleri ile gözlenen klinik tablolar ve prognoz arasında korelasyon kurulabileceğini ve karaciğer hastalığının aktivitesi ile TNF-a'nın serum düzeyinin ilişkili olabileceğini ortaya koydu. Ekstrasellüler matriks proteini olan MMP-2 ile MMP-9 ise karaciğer hastalığının her aşamasında aktivitesinde belirgin değişiklik olması nedeni ile bu parametrelerin her birinin karaciğer hastalığının progresyonunun monitorizasyonu için kolay uygulanabilen testler olabileceğini, kronik aktif HBV infeksiyonlu ve sirotik hastalarda, özellikle sirotik hastalarda MMP-2 olmak üzere, MMP-2 ve MMP-9 serum düzeylerinin tanı ve izlem için kullanılabileceğini sonucunu ortaya çıkardı.Çıkan sonuçlar doğrultusunda HBV infeksiyonunun değişik klinik formlarının tanı ve izleminde, çalıştığımız parametrelerin kullanılmasının faydalı olabileceği kanısına vardık. 46
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY Hepatitis B virus infection should be followed periodically due to its nature, progression and morbidity. Timing of diagnosis and appropriate and reliable follow-up are the main issues of treatment. Here in this study, we described the study groups as, four different clinical groups of HBV infection with healthy controls. Total of 65 cases whom have been grouped as 15 healthy control groups, 13 carriers, 13 acute HBV infected cases, 12 chronic HBV infected cases and 12 cirrhotic cases All cases underwent serum ALT, AST, HBV-DNA measurement. Chronic and cirrhotic cases underwent liver biopsy and clinical follow-up results included to the study. IL-18, TGF-pl, TNF-a, MMP-2 and MMP-9 have been measured from patient's serum and compared between study groups. IL-18 has been known as a citokin which shows inflammatory reaction. IL-18 might be used as a parameter which increases either acute or chronic hepatitis cases. TGF-pi also has been known as a parameter of fibrosis and extracellular matrix deposition. We reported TGF-|31 shows inflammatory reaction, fibrosis and correlated with progression of disease. Another cytokine TNF-a serum level also an important parameter for clinical follow-up and prognosis of liver diseases. MMP-2 and MMP-9 are reliable and easily applicable parameters. MMP-2 and MMP-9 are an extracelluler matrix proteins and might be used for progression and fallow-up of liver diseases. We showed that both MMP-2 and MMP-9 might be used for diagnosis and follow-up parameters of chronic active hepatitis and cirrhotic patients. As a conclusion, we believed that IL-18, TGF-pl, TNF-a, MMP-2 and MMP-9 might be used for different clinical forms of hepatitis inorder to diagnosis and follow-up of the diseases. 47