Alzheimer hastalığı ve endotel disfonksiyonu
Endothelial dysfunction in alzheimer's disease
- Tez No: 171391
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Nöroloji, Geriatrics, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET: Şener DD., Alzheimer Hastalığı ve Endotel Disfonksiyonu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2006. Alzheimer hastalığı(AH) demansın en sık nedenidir. Son yıllarda hastalığın etiyopatogenezinde vasküler nedenlerin önemi daha fazla anlaşılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı AH olan hastalarda ve sağlıklı kontrollerinde endotel disfonksiyonunun araştırılmasıdır. Çalışmaya AH dışında herhangi bir hastalığı olmayan 25 hasta ve 24 kontrol vakası alınmıştır. Çalışmada dışlanma kriterleri; sistemik arteriyel hipertansiyon (sistolik tansiyonu >120mmHg ve diastolik tansiyonu>80mmHg), hiperlipidemi (total kolesterolü >200mg/dl_), koroner arter hastalığı (göğüs ağrısı olanlar, koroner arter hastalığı nedeniyle açık operasyon dahil olmak üzere herhangi bir girişim geçirmiş olanlar, geçirilmiş miyokard enfarktüsü öyküsü olanlar, efor testi ve talyum sintigrafisi pozitif olanlar, koroner anjiografisinde anormal darlık saptananlar), kalp yetmezliği, akut veya kronik enfeksiyon, malignite, periferal arter hastalığı, diabetes mellitus, bilinen böbrek hastalığı, sistemik romatolojik hastalık varlığı, kronik alkol kullanımı, halen sigara kullanımı (10 yıl veya daha fazla bir süredir sigara içmeyen hastalar çalışmaya alındı) ve endotel fonksiyonuna etki edebilecek ilaç kullanımı (antilipemik ilaçlar, ACE inhibitörleri, anjiotensin reseptör antagonistleri, antioksidanlar, kalsiyum kanal blokerleri, p blokerler, kortikosteroid) olarak belirlenmiştir. Her iki gruba da ayrıntılı biokimyasal, geriatrik ve nörolojik değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada endotel fonksiyonları Flow Mediated Dilatation(FMD) yöntemi ve plazma vonWillabarand Faktör(vvVF) ile değerlendirilmiştir. Hasta grubunda 1 1 kadın ve 14 erkek mevcut ve bu grupta ortalama yaş 78±5.9 iken, 9 kadın ve 11 erkekten oluşan kontrol grubunda ise ortalama yaş 72.1 ±5.8 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Şener DD., Endothelial Dysfunction In Alzheimer's Disease. Hacettepe University Faculty Of Medicine, Internal Medicine, Ankara,2006 Alzheimer's disease (AD) is the most common cause of dementia. Recently, vascular risk factors have been accused in the pathogenesis of AD. The aim of this study was to compare endothelial function in AD and healthy controls.Total number of 25 AD patients without any vascular risk factors and 24 healthy elderly controls were enrolled in this study. Exclusion criteria were diabetes mellitus, hypertension, dyslipidemia, evident stroke, smoking, documented coronary artery disease, history of myocardial infarction, heart failure, acute or chronic infection, malignancy, peripheral artery disease, renal disease, rheumatologic diseases, alcohol abuse and certain drugs that may affect endothelial function (antilipidemic drugs, ACE inhibitors, angiotensin receptor blockers, antioxidants, calcium channel blockers, beta blokers, corticosteroids). Both groups underwent comprehensive biochemical, geriatric assessment and neuropsychiatric assessment. Endothelial function was evaluated by Flow Mediated Dilation (FMD) from the brachial artery of the subjects and by plasma levels of vWF antigen. In AD group with 11 female and 14 male subjects, mean age was 78±5.9. Mean age of the control group with 9 female and 1 1 male subjects was 72.1 ±5.8.