Acil servise konvülziyon ile başvuran çocuklarda hipoksik durumun miyokard üzerinde etkisi
  1. Tez No: 164182
  2. Yazar: ALİ TANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
VI. ÖZET Epileptik ataklar sırasında görülebilen, kardiyovasküler ve respiratuar depresyon gibi, sistemik ve otonomik değişiklikler önemli bir morbidite nedeni olup hayatı tehdit edici boyutlara ulaşabilmektedir. Bu çalışmada; konvülzif ataklar sırasında ortaya çıktığı bilinen kardiyak, pulmoner veya santral sinir sistemi kaynaklı hipoksik durumun miyokard üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak amaçlanmıştır. Bu amaçla on aylık bir süre içinde başvuran çocuk hastalar ile; (1) febril konvülziyonlar, (2) afebril konvülziyonlar, (3) hipertermik fakat konvülziyon geçirmeyenler (kontrol) ve (4) tamamen sağlıklılar olarak dört grup oluşturularak; atak sırasındaki EKG değişiklikleri, Tp-I ve BNP düzeyleri, atak sonrasındaki 14. gündeki değerleri karşılaştırılmıştır. Hasta grubunda belirgin bir aritmi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Autonomic cardiovascular and systemic depressive symptoms related to epileptic seizures are important causes of morbidity leading to death. In this study a comprehensive elucidation of myocardial effects of seizure related hypoxic state due to cardiac, pulmonary or central nervous system origin was planned. Within ten months of period four study groups were formed by hospital admitted children; (1) febrile convulsions, (2) afebril convulsions, (3) hyperthermia with no convulsions (control), (4) healthy (control), ECG patterns and cTp-I and BNP levels were compared with second week records and within groups. Significant arrhythmia was not observed.