Fonksiyonel görme keskinliği kayıtlarında desen görsel uyarana kortikal yanıt(PVER) testi ile nesnel görme keskinliği belirlenmesi
- Tez No: 164183
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR SOBACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Fonksiyonel görme keskinliği kayıpları asker göz hekimlerinin sık karşılaştığı bir klinik olgudur. Çalışmamızda fonksiyonel görme keskinliği kayıplarında' desen görsel uyarana kortikal yanıt (pVER) testinin nesnel görme keskinliğini belirlemesindeki yeri ve önemi araştırılacaktır. Bu amaçla öncelikle klinik normal elektrofîzyolojik test değerlerimiz ortaya konuldu. Ardından bir grup ambliyop olguda kullanacağımız pVER parametrelerinin tutarlılığı araştırıldı. Fonksiyonel görme keskinliği kaybı düşünülen 66 olgu çalışmaya alındı. Bu olgular saf simülatörler ve abartanlar olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup daha önce belirlediğimiz simülasyon muayene teknikleri ile muayane edildi. Sonra 5 farklı desen büyüklüğü kullanılarak pVER testi kaydedildi. Klinik muayene sonucunda elde edilen görme keskinlikleri ile pVER yolu ile elde edilen tahmini görme keskinlikleri karşılaştırıldı. Sonuç olarak; saf simulator olguların tamamında pVER testinde tüm desenlerde normal değerler elde edildi ve olguların tamamının simülasyon yaptıkları muayene teknikleri ile gösterildi. Abartan olgularda ise pVER testinin simülasyon tanısı koymada duyarlılığı % 90 ve özgüllüğü % 57 olarak saptandı. pVER testi ile fonksiyonel görme kaybı olan olguların tanısı büyük oranda doğru konabilmektedir. Ancak pVER testinin bu olgulara-özellikle abartanlara-tanı koymada belirli duyarlılık ve özgüllük oranlarına sahip olduğu da unutulmamalıdır. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Functional visual acuity loss is a clinical entity with which military ophthalmologists come face to face frequently. In our study the importance and value of pattern visual evoked cortical response (pVER) for determining the objective visual acuity in cases with functional visual loss will be studied. For this purpose, first of all, our normal ocular electrophysiologic values were determined. After that the consistence of pVER parameters was investigated in a group of ambliopic patients. 66 case suspected for functional visual loss were included in the study. These cases were divided into two groups, as pure malingerers and exagerators. Both groups were examined by using simulation examination techniques which were determined previously. Afterward pVERs were recorded by using five different check sizes. The visual acuities which we got after simulation examination and pVER-estimated visual acuities were compared. As a result, normal pVER values for all check sizes were included in all pure malingerers and all of these cases were proved to malinger after simulation examinations. In the exagerator group, the sensitivity and spesificity of p VER to diagnose functional visual loss accurately have been found 90 % and 57 %, respectively. The diagnosis of functional visual loss can be made accurately with pVER. But it should not be forgotten that pVER has definite sensitivity and spesificity rates to diagnose these cases,-especially to diagnose exagerators. 68