İntoksikasyonların periton diyalizi ile tedavisinde iyontoforez yönteminin katkısı
Effect of ionthophoresis on peritoneal dialysis for intoxication treatment
- Tez No: 164181
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHİR ÖIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
VI. ÖZET îlaç intoksikasyonlan sık karşılaşılan ve hayatı tehdit edebilen acil durumlardır. Periton diyalizi kolay uygulanabilmesi nedeniyle ciddi intoksikasyonlarda etkili bir tedavi seçeneğidir. Fakat ilaçların periton yoluyla eleminasyonunun düşük olması kullammım kısıtlamaktadır. İyontoforez ise elektriksel akımın küçük miktarlarda uygulanması ile iyonik özellikteki etkin maddelerin membranlardan daha hızlı ve kontrollü olarak geçirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada iyontoforezin, fenitoin intoksikasyonunun periton diyalizi ile tedavisine etkisi araştırılmıştır. Tavşanlar (n=10), 60 mg/kg IV fenitoin yüklemesinden sonra 60 dakika süresince PD (Group-I, Kontrol grubu, n:5) ve PD ve 10 (Group-II, 10 grubu n:5) uygulanmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bu sure içinde kan ve diyaliz sıvısı örnekleri toplanarak fenitoin düzeyleri analiz edilmiştir. Diyaliz sonunda, plazma fenitoin düzeyi 10 grubunda (31.28 ug/ml) kontrol grubuna (60.60 ug/ml) oranla belirgin düzeyde düşüktür.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY EFFECT OF IONTHOPHORESIS ON PERITONEAL DIALYSIS FOR INTOXICATION TREATMENT Drug intoxications are frequent and sometimes life threatening emergency conditions. Peritoneal dialysis (PD), since its feasibility, is an effective treatment of choice in serious intoxications; on the other hand, low drug elimination by peritoneal route limits its usage. Iontophoresis (10) is a method that low electrical currents are used for rapid transport of active ionic substrates through membranes in a controlled manner. In this experiment, effects of iontophoresis on phenytoin intoxication treatment by peritoneal dialysis are evaluated. Rabbits (n:10) were given bolus of 60 mg/k IV phenytoin injections to achieve overdose state, and randomized to receive PD (Group-I, Control Group, n:5) or PD with 10 (Group-II, 10 Group, n:5) for 60 min. In this period rabbits blood and dialyzate samples were collected and phenytoin levels were analysed.