İnvazil meme karsinomalarında DNA ploidisi ve nükleer morfometrik özelliklerin klasik prognostik faktörler ile karşılaştırılması
- Tez No: 164194
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT CELASUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışma Gülhane Askeri Tıp Akademisi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2001- 2005 yılları arasında tanı almış 49 invaziv meme karsinomalı olgunun taze tümör dokularından hazırlanan preperatlardan prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Feulgen boyama yöntemiyle boyalı preperatlardan DNA miktarı ve çekirdek morfometrik özellikleri bilgisayar destekli görüntü analiz programı ile değerlendirilmiştir. DNA miktarı ile aksiller lenf nodu durumu, tümör çapı, histolojik derece, östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve c-erbB-2 ekspresyonu arasında prognostik olarak anlamlı bir istatistiksel ilişki saptanamamıştır. Çekirdek morfometrik özellikleri açısından değerlendirildiğinde lenf nodu durumu, tümör çapı ve histolojik derece arasında anlamlı bir istatistiksel ilişki saptanamamıştır. Sonuç olarak meme tümörlerinde prognozu belirlemede tek ve güvenilir bir kriter ortaya koymak mümkün değildir. Anöploid tümörler diğer prognostik belirteçler ile birlikte değerlendirilmelidir. Görüntü analiz sistemi kullanılarak yapılan DNA miktar tayini ve çekirdek morfometrik özelliklerin saptanması meme tümörlerinde tek başlarına prognoza katkı sağlamamaktadır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study which was performed prospectively in the pathology department of Gülhane Military Medical Academy between 2001-2005, included 49 cases of invasive breast carcinomas whose imprint slides were prepared from fresh tumor tissues. These slides which were stained by Feulgen method were evaluated with computer based image analysis programme for DNA content and nuclear morphometric features. No statistically significant relationship was determined between DNA content and axillary lymph node status, tumor size, histological grade, estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and c-erbB-2 expression. When evaluated according to the nuclear morphometric features, no statistically significant relationship was determined among the lymph node status, tumor size and histological grade. In conclusion, it is not possible to state a unique and reliable criterion for making certain the prognosis of breast carcinomas. Aneuploid tumors should be evaluated together with the other prognostic indicators. The method of determining the content of DNA through computer based image analysis system as well as analyzing nuclear morphometric features do not themselves contribute to the prognosis of breast carcinomas. 45