Atrofik gastrit, intestinal metaplazi ve mide kanserinde COX2 ve P21 ekspresyonu
- Tez No: 164195
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÜLŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET Mide kanseri, insidansı azalmakla birlikte özellikle ülkemizde ileri evrelerde teşhis edildiği için kanser ölümleri arasında önemli yer tutmaktadır. Kanser tedavisinde erken teşhis ve tedavi prognozun iyi olmasını sağlar. Bu yüzden mide kanseri için risk altındaki hastaları belirlemek ve takip etmek tedavi başarısını arttıracaktır. Çalışmamızda mide adenokarsinomlu ve öncül lezyonlar olarak bilinen atrofik gastritti ve intestinal metaplazili hastalarda COX2 ve P21 ekspresyonlan immunohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. Çalışmamız retrospektif bir çalışma idi. Her grup için 40' ar hasta seçildi. Mide kanserli hastaların,19'u intestinal tip ve 21'i diffüz tip kanserdi, intestinal ve diffüz tip kanserli hastalan sadece 1 tanesi erken mide kanseri idi. Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak COX2 ekspresyon derecesi ve yoğunluğu, intestinal metaplazili ve mide kanserli grupta daha fazla olmakla birlikte, üç grupta birbirine benzer bulundu. COX2 ekspresyonunu aynı kişilerden alınan mide kanseri ve öncül lezyonlarda çalışmış olsaydık çalışmanın sonuçlan daha anlamlı olabilirdi. COX2 ekspresyonunu arttıran diğer nedenleri de düşünerek COX2 ekspresyonunun mide kanseri ve öncül lezyonlarda takip amaçlı kullanılabileceğini düşünüyoruz. Çalışmamızda düşük derece ve yoğunlukta olmakla birlikte atrofik gastrit ve intestinal metaplazili grupta mide kanseri grubuna göre P21 ekspresyonu fazla bulundu. Çalışmamızdaki mide kanseri P21 ekspresyon yüzdeleri bazı literatürlerle uyumlu değildi. P21 ekspresyonundaki bu düşüklüğü bizim çalışmamızın büyük bölümünün ilerlemiş mide kanseri olmasına bağladık. Literatürde ileri evre mide kanserinde P21 ekspresyon kaybının kötü prognozla ilişkisini gösteren yayınlarla uyumlu olarak değerlendirildi fakat P21'in tümör belirteci olarak kullanılabilmesi için genetik ve deneysel çalışmalarla birlikte aynı kişiden alınan mide kanseri ve öncül lezyonlannın biopsilerini inceleyen prospektif ve retrospektif araştırmalar yapılması gerekmektedir. 38
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Although the incidance of gastric cancer decreases, it still remains an important cause of cancer mortality as it is generally diagnosed in the late grades. Early diagnosis and treatment brings improved prognosis in treatment of cancer. So to identify and follow-up the patients who are under risk of gastric cancer will increase the success of treatment. In our study, the COX2 and P21 expressions of the patients with gastric adenocarsinoma and its precursor lesions atrophic gastritis and intestinal metaplasia were examined with immunohistochemical method. The study was a retrospective one. 40 patients were chosen for each group. 19 of the patients with gastric cancer were intestinal type and 21 of them were diffuse type. Only one of the patients with gastric cancer was early gastric cancer. In our study, although the COX2 expression degree and intensity was higher in the intestinal metaplasia and gastric cancer groups, the three groups were similar as compatible with the literature. The results of the study could be more significant if we had studied COX2 expression in both the precursor lesions and gastric cancer of the same patients. Taken into account the other reasons that increase COX2 expression, it is possible that COX2 expression may be used in the follow-up of patients with gastric cancer and its precursor lesions. Although it was in low degree and intensity, the P21 expression was higher in the atrophic gastritis and intestinal metaplasia groups compared with gastric cancer group. The gastric cancer P21 expression percentages of our study was different from the data of some of the literatures. We concluded that this lower P21 expression resulted from our gastric carcinoma population which were predominanty in advanced stages. Our results were compatible with the literature which reveals the relation between loss of P21 expression and poor prognosis, however prospective and retrospective clinical trials supported with genetic and experimental studies should be done by investigating the biopsies of both precursor lesions and gastic cancers of the same patients, before accepting P21 as a tumor marker. 39