İyi differansiye tiroid karsinomalı olgularda 2-[18F]-fluoro-2-deoxy-D-glucose pozitron emisyon tomografi görüntülemenin değeri
- Tez No: 164193
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI.ÖZET Diferansiye tiroid kanserlerinin total tiroidektomi ve 1-131 ablasyon tedavisi sonrası takiplerinde 1-131 tüm vücut tarama (TVT) ve tiroglobulin (Tg) ölçümleri standart yöntemler olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte de-diferansiye olan ve 1-131 akümülasyon kapasitelerini kaybeden tiroid kanserlerinin takibinde klasik yöntemler yetersiz kalmaktadır. Bu olgularda 1-131 TVT ile tespit edilemeyen metastatik odakların belirlenmesi ve daha etkin tedavi yöntemlerinin planlanabilmesi büyük önem taşır. Son yıllarda 2-[18f]-fluoro-2-deoxy- d-glucose Pozitron Emisyon Tomografi 'nin (F-18 FDG PET) diferansiye tiroid kanserlerinde de duyarlı bir yöntem olduğuna ilişkin çalışmaların sayısı artmıştır. Bu prospektif çalışma tiroid kanserli olguların takibinde F-18 FDG PET'in değerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla 1-131 TVT' de tiroid yatağı dışında tutulum tespit edilen; Tg düzeyi yüksek ve 1-131 TVT negatif olan; Anti-Tg antikor düzeyleri yüksek olan; yüksek risk grubunda değerlendirilen veya diğer görüntüleme yöntemlerinde şüpheli bulgu tespit edilen 36 diferansiye tiroid kanserli olguya (18 erkek, 18 kadın) FDG PET görüntüleme uygulandı. Olguların 35 'i tiroid papiller karsinom, l'i ise tiroid folliküler karsinom tanılan ile takip edilmekteydi. Olguların yansında FDG PET sırasında TSH seviyesi normal iken diğer yansında TSH > 30 uIU/ml olarak Ölçüldü. Tüm grupta FDG PET'in duyarlılığı %54.5, özgüllüğü %92.8, pozitif öngörü değeri %92.3 ve negatif öngörü değeri %56.5 olarak hesaplanmıştır. TSH seviyesi < 2 |j.IU/ml olan grupta FDG PET duyarlılığı %66.6, özgüllüğü %100 olarak hesaplanırken TSH seviyesi > 30 uIU/ml olan grupta duyarlılık %40, özgüllük %87.5 olarak bulunmuştur. Bu bulgular FDG PET'in diferansiye tiroid kanserli olguların takibinde kıymetli bir test olduğunu göstermektedir. Papiller karsinom klasik tipte FDG PET duyarlılığı %41.6, özgüllüğü ise %87.5 olarak bulunurken; tali celi varyantlı olgularda duyarlılık %85.7 ve özgüllük %100 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VILSUMMARY 1-131 Whole Body Scanning (WBS) and thyroglobulin measurements are still standard methods during the follow-up of differentiated thyroid carcinoma after total thyroidectomy and 1-131 treatment. However, classical methods suffer lack of sensitivity in dedifferentiated thyroid cancers since these tumors loose 1-131 uptake capacity. In this group of patients, definition of 1-131 negative metastatic deposits and selection of appropriate therapeutic modality is vital. Recently, papers favoring 2-[18fJ-fluoro-2-deoxy-d-glucose Positron Emission Tomography (F-18 FDG PET) in the management of differentiated thyroid cancer have emerged. This prospective study aims to define the role of F-18 FDG PET in the follow-up of differentiated thyroid cancers. For this purpose 36 consecutive patients (18 male, 18 female) with differentiated thyroid cancer undergone FDG PET imaging. Patients having following criteria have been included into study: patients having non-physiologic 1-131 uptake anywhere but thyroid bed; 1-131 negative, Tg positive patients; Tg antibody positive patients; patients classified in high risk group regarding histologic and clinical risk factors; and patients having suspicious lesions with other imaging modalities. Histologic diagnosis was thyroid papillary cancer in 35 of patients, and follicular carcinoma in remaining 1 patient. TSH levels were < 2 plU/ml in 18 of the patients, and > 30 uIU/ml in remaining during the FDG PET imaging. Sensitivity, specificity, PPV and NPV in whole group were 54.5%, 92.8%, 92.3% and 56,5% respectively. Sensitivity and specificity values were 66.6% and 100% in low TSH (< 2 uIU/ml) group. Same values in high TSH group (> 30 uIU/ml) were 40% and 87.5%, respectively. These results show that FDG PET is valuable tool in the differentiated thyroid cancers. In conclusion; most important indication of FDG PET imaging in differentiated thyroid cancers appears Tg positive, 1-131 negative patients. However, we believe that other important and potential indications should include patients having non-physiologic 1-131 uptake anywhere but thyroid bed; Tg antibody positive patients; patients classified in high risk group regarding histologic and clinical risk factors; and patients having suspicious lesions with other imaging modalities. 42