Deneysel serebral iskemi öncesi MgSO4 tedavisinin magnetik rezonans görüntüleme yöntemi ile etkinliğinin gösterilmesi
- Tez No: 164203
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Anevrizma kliplenmesi, endovasküler cerrahi, arteriyel anastomozlar gibi nörovasküler cerrahi sonrası serebral iskemiye bağlı nörolojik hasarlanma gelişebilecek komplikasyonlardandır. Bu noktadan yola çıkarak bizde bir nöroprotektif ajan olan MgSCV in iskemi üzerine etkinliğini araştırdık. Sprague-Dawley türü 40 erkek ratta bipolar koter kullanılarak orta serebral arter (MCA) oklüde edildi. İskemiden 30 dak. önce (10 rat) ve iskemiden 30 dak. sonra (10 rat), deney hayvanlarına MgSÜ4 (90 mg/ kg) intraperitoneal yolla verildi. 24 saat sonra, tüm hayvanların infarkt volümleri MRG ile incelenip Workstation: Philips Easy Vision 5.2.1.1, Measurement analiz programı ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neurological injury due to cerebral ischemia is a potential complication of neurovascular surgery that may occur during aneurysm clipping, endovascular surgery, arterial anastomosis, ete. At that point, we consider the effect of MgSO4, which is a neuroproctective agent, on the ischemia before neurovascular surgery. 40 male Sprague-Dawley rats were subjected to complete occlusion of middle cerebral artery by bipolar cauterization. 30 min before ischemia (10 rats) and 30 min after ischemia (10 rats), animals received MgSÛ4 (90 mg/ kg) intraperitoneally. After 24 hours, ali animals were undergone magnetic resonance imaging and infarct volumes were presented by Workstation: Philips EasyVision 5.2.1.1, Measurement analyze program.