İnsan prostat ve meme kanseri hücre dizileri üzerine zoledronik asit ve radyasyonun etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 164204
- Danışmanlar: PROF. ALİ UĞUR URAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET Meme ve prostat kanserleri toplumda sık görülen kanserlerdir. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignite olup kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanseri ise erkeklerde en sık görülen malignite olup kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Bu iki kanserin sık görülmelerinin yanı sıra diğer bir ortak özellikleri de başta kemik olmak üzere yaygın metastaz yapmalarıdır. Bu kanserlerin ve metastazlarının tedavisinde cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormonoterapinin yanısıra son yıllarda bifosfonatların da önemi artmaktadır. Bifosfonatların kemikteki antirezorptif etkilerinin yanında direkt antitumor etkilerinin olduğu ile ilgili bir çok çalışma yapılmıştır. Bu tezde, meme ve prostat kanseri tedavisinde önemi giderek artan zoledronik asitin hücre dizilerinde sitotoksik etkisi ve bu ilacın tümör hücrelerinde radyasyona duyarlılığı artırıp artırmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, zoledronik asitin tümör hücrelerinin radyasyona duyarlılığını artırdığı tespit edilmiştir. Prostat kanseri, meme kanseri ve multipl myeloma tedavilerindeki önemi son yıllarda giderek artan zoledronik asitin direkt antitumor etkileri yanında radyosensitiviteyi artırıcı etkileri olduğu bu çalışmada da gözlenmiştir. Bu sonuçlar genel olarak diğer malignitelerde yapılmış literatür bulguları ile uyum göstermekte ve yeni invivo ve invitro çalışmalara temel teşkil edebilecek görünmektedir. 39
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Breast and prostate cancers are common cancer types in population. Breast cancer is the most common cancer in females and the second in the deaths caused by cancer. Similarly, prostate cancer is the most common cancer in males and the second in the deaths caused by cancer. Another characteristic of these cancers is the widespread metastasis, especially in bones. Along with surgery, chemotherapy, radiotherapy, hormonotherapy which are the conventional treatment of these cancers and their metastasis, bisphosphonates have been a new approach in the treatment. There are several studies demonstrating that bisphosphonates have antitumoral effects as well as antiresorptive effects in bones. This study designed for showing the cytotoxic effects of zoledronic acid in breast and prostate cancer cell lines and investigating if there is any increase in radiosensitivity on tumor cells. According to the results, zoledronic acid has shown to increase the radiosensitivity of tumor cells. We demonstrated that zoledronic acid which has been an important treatment method in prostate cancer, breast cancer and multiple myeloma, makes an increase in the radiosensitivity of tumor cells along with the direct antitumoral effects. These invitro findings agree with other studies in different malignancies and would be an important subject for new invivo and invitro studies. 40