Glokom tanısında elektrofizyolojik testler, HRT ve görme alanının karşılaştırılması
  1. Tez No: 164202
  2. Yazar: HASAN BAĞKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA BAYER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışmamızda glokom tanısında elektro fizyolojik testlerle HRT'nin etkinliğini ortaya koymaya çalıştık. Bu maksatla normal ve glokomlu gözlere bu testleri uyguladık. İki grup arasında farklılık izlenen test parametrelerini belirledik. Ayrıca bu testlerde, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunan test parametrelerinin glokom tanısı için duyarlılık ve seçicilikleri yanında görme alanı parametreleriyle arasındaki korelasyonu ortaya koyduk. Glokom olgularında özellikle PERG, mf-ERG, mfPERG ve PVEP'de optik disk hasan ile uyumlu amplitüd azalmalarının belirgin olduğunu gördük. Bu bağlamda bu elektrofızyolojik testlerin glokom tanısında kullanılabileceği fikrine vardık. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we have investigated the effectiveness of HRT with electrophysiological tests in diagnosis of glaucoma. We have performed these tests in healthy and glaucomatous eyes. We determined the parameters which were different beetween the groups. We defined the sensitivity and specificity of test parameters which found statistically significant between the groups and also we determined the correlation with visual field and other test parameters. We observed decrease in amplitudes of waves of PERG, mf-ERG, mfPERG and, PVEP tests correlated with glaucomatous optic disc damage in glaucoma patients. We concluded these electrophysiological tests can be used in diagnosis of glaucoma. 62