Sekiz yaş grubu çacuklarda hareket eğitimi ile dikkat ve hafıza gelişiminin ilişkisi
Effects of specialized movement education program on attention and memory of eight years old elementary school children
- Tez No: 164218
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÇAMLIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın amacı; çocuklarda dikkat ve hafızanın, dikkat ve hafızayı geliştirebileceği düşünülerek hazırlanmış hareket eğitimi programlarından etkilenip etkilenmeyeceğini, eğer etkileniyorsa ne ölçüde etkileyeceğini ortaya koymaktır. Araştırmaya Manisa ilinde öğrenimine devam eden yaşları sekiz olan toplam 146 ikinci sınıf öğrencisi kontrol ve deney grubu olarak alınmıştır. Uygulama grubunu 69 öğrenci, kontrol grubunu ise 77 öğrenci oluşturmuştur. Her iki gruba da ön test olarak“Benton Görsel Bellek Testi”uygulanmıştır. Deney grubuna 12 hafta boyunca haftada iki ders saati süresince beden eğitimi derslerinde dikkat ve hafıza gelişimine yönelik hazırlanmış olan“ Hareket Eğitimi Programı”uygulanmıştır. 12 haftanın sonunda her iki gruba da“Benton Görsel Bellek Testi”son test olarak tekrar verilmiştir. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatikler (% 1er ve dağılımlar) ve“SPSS 10.0 for Windows”istatistik paket programında grup içi değerlendirilmeler eşleştirilmiş, gruplar arası farklar ise eşleştirilmemiş t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının öntest puanları arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır (p> 0.001). Deney grubunun sontest-öntest ortalama farkı anlamlı iken (p0.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to examine whether the specialized movement education program effects or not the attention and memory of eight years old students. Participants were 146 second grade elementary school children in Manisa province in eastern Turkey. Participants were divided into control (77 students) and intervention (69 students) groups. Both group took“Benton Visual Retention Test”at the begining of the study as pre-test. While control group was participating their normal daily class and Physical Education, intervention group participated their normal daily class as well as the specialized movement education program for 12 weeks. At the end of intervention period, the BVRT was applied to both group. Data were analyzed (SPSS for Windows) by using descriptive statistics (pencanteges and frequencies) as well as independent and dependent t test between groups. Data analysis nevealed no statistically significant difference between control and intervention groups for pre-test BVRT scores (p>0.001). For the intenvention group, pre and post test BVRT score difference was statistically significant (p0.001) for the control group.