Epileptik hastalarda remisyon-ilaç kesimi-relaps sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the results of relapse, remission and drung withdrawn in epileptic patients
- Tez No: 164217
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ GÖKÇİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
V-OZET Epilepsi, serebral kortikal hipereksitabiliteye bağlı olarak nöronların ani, aşırı, paroksismal, anormal ve kontrol edilemeyen deşarjları sonrasında ortaya çıkan, belli bir süreye sınırlı bilinç, davranış, duygu, hareket ve algılama alanlarında stereotipik bozukluklarla seyreden klinik bir durumdur. Nörolojik hastalıklar içinde çocukluk ve gençlikte en sık, erişkinlikte ise beyin damar hastalıklarından sonra 2. sırada yer alır. İnsidans yılda yüzbinde 20-50'dir, aktif epilepsi prevalansı ise binde 4-10'dur. İlk epileptik nöbetle gelen, 2-3 yılda bir nöbet geçiren ve epileptogenez süreci çok selim olan epilepsilerde ilaç başlama konusu hep tartışmalıdır. Genel yaklaşım ikinci nöbetin beklenmesi yönündedir. AEİ'ın antinöbet oldukları, nöbet süpresyonu yaparak morbidite ve mortaliteyi azalttıkları ve epileptogenez sürecini etkilemedikleri iyi bilinmelidir. Monoterapi ile % 70'ler düzeyinde sağlanan epilepsi kontrolü, ikinci bir antiepileptiğin eklenmesiyle % 75'lere, üçlü tedaviyle % 80'lere kadar yükselebilmektedir. Dört ve daha fazla sayıdaki antiepileptiğin birlikte kulanımının bu oranda daha fazla yükselme yapamayacağı kabul edilmektedir. İlaç kesimine gidilirken nöbet sıklığı; nöbet tipi; EEG bulguları ve hastanın uyumu gözönüne alınmalıdır. Relapsta etkili faktörler arasında remisyon süresi, JTK nöbet varlığı, miyokloni olması, remisyona kadar geçen nöbetli süre sayılabilir. Çalışma, GATA Nöroloji Anabilim Dalı Epilepsi Polikliniği'ne Kasım 1993 ile Nisan 2005 tarihleri arasında başvurmuş ve rutin kontrollerine gelmiş 1025 kayıtlı dosyanın retrospektif olarak değerlendirilmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Olgular; relaps ile başvuranlar (relaps grubu), ilaç kesimi yapılmış olanlar (ilaç kesimi ve remisyon grubu) ve ilaç kesimi düşünülmeyenler (ilaçlı remisyon grubu) şeklinde randomize edildikten sonra her grup kendi içinde klinik ve demografik özellikleri yönüyle ayrıntılı incelemeye alınmıştır. Olgu grupları arasında cinsiyet, yaş, AEİ rejimleri ve nöbet tipleri yönüyle ortaya çıkan fark anlamlı değilken; EEG kayıtları, AEİ serum düzeyleri ve başlangıç yaşları itibariyle ortaya çıkan fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. 50
Özet (Çeviri)
VI-SUMMARY THE EVALUATION OF THE RESULTS OF RELAPSE, REMISSION AND DRUG WITHDRAWN İN EPILEPTIC PATIENTS Epilepsy is a clinical phenemenon of the cerebral cortical neuronal hyperexitability. Sudden, excessive, consecutive, abnormal and uncontrollable discharges of the cortical neurons may cause a group of stereotypic disorders mainly in consciousness, behaviour, sensation, movement and perception areas. Above the neurologic disorders; epilepsy is the most common in childhood and youth; in the adult population it is the second öne after cerebrovascular disorders. The annual incidence of epilepsy is 20-50/100000 and the active prevelance is 4-10/1000. Starting AEDs is always a contraversial issue for the epileptic patients consulting a doctor vvith the first seizure, having very rare attack (less than two seizure in 2-3 years) ör having a benign nature of epileptogenesis. General approach is waiting the second seizure. If it doesn't repeat in the first two years after the first seizure, it is considered that the epileptic process is benign and recurrence risk is the least. AEDs are mainly antiseizure drugs; pressurizing ictal activity and reducing mortality and morbidity; they don't effect natural course of the illness. With the monotherapy % 70 of the seizures can be controlled; adding a second AED will raise the ratio to % 80 and a third öne to % 85. According to the authors; polytherapy (at least four AEDs) is not very ör statistically signifıcant in reducing seizure frequency. Seizure frequency, seizure type, EEG fındings and patient compatibility must be taken into consideration. Factors influencing relapse are remission duration, GTC seizure type, myoclonus, period with seizure under therapy. The study was performed in Gulhane Military Medical Hospital, Neurology Clinic, Epilepsy Department between November 1993 and April 2005. 1025 registered epileptic patients that were controlled routine evaluated retrospectively and 203 of them have been selected for the study. Cases were randomised as three main groups; relapse group, AEDs withdrawn group and remission vvith AEDs group. Ali the groups were cross-examined for the several clinic, laboratory and demographic data. in conclusion; the differences for the gender, age, drug regimen and seizure type among the vvhole case groups have no statistical signifıcance; but EEG findings, AEDs serum levels and initial age of epilepsy have signifıcant differences. 5i