Bir Al-Si alaşımının (%1 Si) yaşlandırma şartlarına göre aşınma davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 16424
  2. Yazar: MUSTAFA PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, geçilen deney şartlarında kaymalı teknik kuru sürtünme esaslı zorlamalar sonucu malzemenin aşınma davra nışını incelemek için Al-#1 Si alaşımı seçilmiştir. Söz konusu alaşım, daha önce lahoratuvarımızda hazırlan mış Al-Si ötektik alaşımının, ticari saflıktaki ergimiş alü minyum içerisine aşılanması suretiyle elde edilip katılaştırıl- mıştır. Katı haldeki alaşımda var olabilecek konsantrasyon fark lılıklarını gidermek için 550 °C de 18 saat diffüzyon tavlama sına tabi tutulmuştur. Buna müteakiben aşınma deneylerinde kul lanılmak üzere bu alaşımdan deney numuneleri hazırlanmıştır. Side edilen deney numuneleri 540 °C de 16 saat fırında tutulduktan sonra fırından alınıp, suda soğutularak aşırı doy muş katı eriyik elde edilmiştir. Aşırı doymuş Al-$1 Si alaşımı numunelerine tarafımızdan belirlenen sabit bir sürede ve değişik sıcaklıklarda çökelme sertleşmesi ısıl işlemi uygulanmıştır. Bu numuneler» laboratuvarımızda imal edilen aşınma-sürtün- me deney cihazında, belirlenmiş şartlarda kaymalı teknik kuru sürtünmesi deneylerine tah i tutularak aşınma davranışları ince lenmiştir.
Özet (Çeviri)
- II - ABSTRACT In this study, investigating of wear behaviors of an Al-#1 Si alloy as a result of technical dry sliding friction at selected experimental condition is done» The above alloy is obtained by appending an Al-Si eu- tectic alloy, which was prepared in our laboratory before, to pure melted aluminium. The alloy is exposed to diffusion annea ling of 18 hours at 550 °C in order to remove possible concent ration differences. Afterwards specimens from this alloy is pre pared to use wear tests. Obtained specimens are hold in oven at 540 °C in a time of 16 hours and then by cooling in water, super-saturated so lid solution are obtained. Specimens of super-saturated Al-$1 Si alloy are expo sed' to precipitation hardening at different temperatures and same duration, which are determined by us. These specimens are exposed to technical dry sliding fric tion tests at determinate conditions on a wear- friction test equipment, which was manufactured by us, and wear behaviors of the specimens are determined.