Amonyaklı ve freonlu soğutma tesislerinin mukayesesi
  1. Tez No: 16423
  2. Yazar: EŞREF KUREM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP YAMANKARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
- 91 ÖZET Çalışmanın amacı, buhar sıkıştırmalı tek kademeli soğutma devresinde kullanılan Freon serisi soğutucu akışkanlar ile NH3' in karşılaştırılması yapılmıştır. Buhar sıkıştırmalı tek kademeli soğutma devresinde kullanılan elemanlar ve bunların özellikleri verilmiştir. Tek kademeli soğutma devrelerinin çevrim hesaplan yapılmıştır. Soğutma tesir katsayılarının yoğuşma ve buharlaşma sıcaklığına göre değişimleri hesaplanmıştır. Ayrıca iki kademeli soğutma devrelerinin hesaplan ve soğutma tesir katsayıları incelenmiştir. Hava soğutmalı kanatlı borulu kondenserin toplam ısı geçiş katsayısına etki eden parametreler incelenmiştir. Hava soğutmalı kondenserin toplam ısı geçiş katsayısının hava hızlarına göre değişimi incelenmiştir. Yine kanat hatvesi aralıklarının değişiminin toplam ısı geçiş katsayısını nasıl etkilediği belirlenmiştir. Hava soğutucu kanatlı borulu evaporatörün toplam ısı geçiş katsayısına etki eden parametreler incelenmiştir. Hava soğutucu evaporatörün toplam ısı geçiş katsayısının, hava hızlarına ve kanat hatvesine göre değişimi ile farklı kalınlıktaki buz tabakalarının, toplam ısı geçiş katsayısına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bu çalışmada soğutma sistemlerinde kullanılan Freon serisi soğutucu akışkanlarla amonyağın karşılaştırılması yapılmıştır. Buhar sıkıştırman tek kademeli soğutma sistemlerine etki eden parametrelerle, Hava soğutmalı kanatlı borulu kondenser ve hava soğutucu kanatlı borulu evaporatörlerin toplam ısı geçiş katsayısına etki eden parametreler incelenmiştir. Ayrıca toplam ısı geçiş katsayısı'nın hava hızlarına ve hatve aralığına göre değişimi incelenmiştir.- ii - ABSTRACT In this study the series of Freon which are used in refrigeration systems are compared with Ammonia. The effect of parameters on vapour compression single stage refrigeration cycle, air coolers with finned tube condenser and air coolers with finned tube evaporator how to effect overall heat transfer coefficient of parameters examined. In addition to that how to change acording to air velocity and fin spaces are explained.