İnsülin gen polimorfizmi ile prostat kanseri arasındaki ilişki
Association of insulin gene polymorphisms with prostate cancer
- Tez No: 164242
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET: Çalışmamızın amacı ; prostat kanserli hastalar ile kontrol grubu arasındaki, insülin geni 3' UTR bölgesinde yer alan, INS +1127 Pst I polimorfizmi insidansını belirlemek ve bu polimorfizmin, prostat kanseri etiyolojisinde etkisi olup olmadığım açıklığa kavuşturmaktır. Çalışmamızda, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Polikliniğinde rektal muayene ve PSA (prostat spesifik antijeni) ölçümleri yapılmış, 71 prostat kanseri ve 119 kontrol grubu bireylerinden elde edilen DNA kullanılmıştır. Genomik DNA 1ar Qiagen DNA ekstraksiyon kiti kullanılarak periferik kandan izole edildi.Daha sonra insülin geni 3 'UTR bölgesinde yer alan INS+1127PstI polimorfîzrninin genotiplerini saptamak amacıyla, PCR yöntemiyle amplifiye edilip, PCR ürünleri Pst I restriksiyon enzimi kullanılarak kesilmiştir. Kesim ürünleri jel elektroforezine tabi tutularak, jelde görülen bantların büyüklüğüne göre genotipler tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda ; INS geni Pstl polimorfizmi genotipleri prostat kanserli hastalarda (n:71) %67,6 CC, %28,2 CT, %4,2 TT, kontrol grubunda (n:119) %78,2 CC, %21 CT, %0,8 TT olarak belirlenmiştir. Veriler SPSS 11,0 paket programıyla istatiksel olarak analiz edilmiş, genotip frekanslarının karşılaştırılması X 2 yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Sonuçta hasta ve kontroller arasındaki genotip dağılımında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.( P= 0,078) Prostat kanseri olgularında, Gleason skorları, genotip dağılımlarıyla Anova testi ile karşılaştırılmış; anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p=0,685). iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The aim of this study, to determine the incidance of INS+1 127 Pst I polymorphism, located in the 3' UTR of insulin gene between prostate cancer cases and controls and to clarify, if these polymorphisms have any role in the etiology of prostate cancer. This study, was done with DNA's of 71 prostate cancer cases and 1 19 controls, who had been examined by digital rectal axamination and PSA measurement in the Urology polyclinic of Osmangazi University Faculty of Medicine. By the help of Qiagen DNA extraction kit, the genomic DNA's were isolated from the peripheral blood.The INS+1 127 Pst I polymorphism whic lies in the 3 'UTR area, were amplified with PCR method to determine their position.PCR product were digested by using restriction en2yme.After the digestion, product resolved gel electrophoresis.The genotypes were determined according to their band largeness seen in the gel. At the end of study ;INS +1 127 Pst I polymorphism genotypes out to be % 67.2 CC, 28.2% CT, 4.2%TT among prostatic cancer (n:71) individuals and 78.2% CC, 21% CT, 0.8% TT among control group individuals (n:l 19). Data were analyzed using SPSS 11,0 statistical programme. Genotype frequency, comparison was made by using X2 method. As a result, there was no significant difference between prostatic cancer individuals and control individuals,in the genotype distribution (p= 0,132). Gleason scores of prostatic cancer individuals, were compared with the genotype distributions, but there was no significant difference as well(p=0,685).