Servikal kanserin erken tanısında asetik asitle görsel gözlem (AAGG)
Visual inspection with acetic acid in cervical cancer screening (VIA)
  1. Tez No: 164260
  2. Yazar: MELEK ARDAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA BAYIK TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Araştırma, servikal kanserin erken dönemde tanılanmasında asetik asitle görsel gözlemin (AAGG) geçerliliğini (validitesini) ortaya koyan metodolojik bir çalışmadır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı, Jinekoloji Polikliniğine 14 Ocak- 2 Ağustos 2005 tarihleri arasında pap smear testi yaptırmak amacıyla başvuran kadınlar üzerinde yürütülmüştür (n=350). Araştırmada veri toplamak amacıyla,“Sosyodemografik Veri Formu”,“ Çıplak Gözle Serviksi Değerlendirme Formu”,“AAGG Formu”kullanılmış, gözlem ve görüşme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Asetik asitle görsel gözlem yapılabilmesi için, 20-55 yaşları arasında olan, gebe olmayan, önceki geçmişinde servikal kanser veya histerektomi olmayan kadınlar araştırma kapsamına alınmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 11.0 paket programından yararlanılmıştır. Asetik asitle görsel gözlem sonucunu etkileyen faktörleri belirlemek için bazı değişkenler (sosyodemografik özellikler, kadınların jinekolojik yakınmaları, spekulum takılmadan önceki ve sonraki görsel izlem bulguları, pap smear testi ve kolposkopi sonuçları) arasında Ki-kare ve McNemar Ki-kare analizleri yapılmıştır. Asetik asitle görsel gözlem yönteminin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılarak, AAGG, pap smear ve referans test olan kolposkopi yöntemi birbiriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın yürütülmesi için, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadm Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalından, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi181 Etik Kurulundan ve Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Etik kurulundan izin alınmıştır. Araştırmaya katılan kadınlar 20-55 yaşları arasındadır. Ortalama yaş 45.52 ±7.87'dir. Evli olanların oram %87.1 iken, %2.3'ü birisiyle birlikte yaşamaktadır. İlk cinsel ilişki yaş ortalaması 20.83 ± 4.18'dir.
Özet (Çeviri)
182 ABSTRACT VISUAL INSPECTION WITH ACETIC ACID IN CERVICAL CANCER SCREENING (VIA) The investigation is a methodological study that addresses the validity of visual inspection with acetic acid (VIA) in cervical cancer screening in the early phase. The study was conducted on the women who applied to have Pap smear test (n=350) at Ege University, School of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department outpatient clinics between 14 January and 2 August 2005. In data collection,“Sociodemographic Data Form”,“The Form of Cervix Evaluation with the Naked Eye”, and“VIA Form”were used whereas inspection and interview methods were employed. In order to make visual inspection with acetic acid, those women who were not pregnant, who were between 20 and 55 years of age, and who had no cervical cancer or hysterectomy history were included in the study. SPSS 11.0 (Statistical Package for Social Sciences) computer program was used for statistical analyses. To determine the factors affecting the results of visual inspection with acetic acid, Chi-Square and McNemar Chi-Square statistical tests were applied between the variables such as sociodemographic characteristics, gynecologic complaints of women, visual inspection finding before and after speculum implantation, and the results of Pap smear test and colposcopy. After the validity and reliability of the visual inspection with acetic acid method (VIA) was investigated, VIA, Pap smear, and colposcopy which was the reference test were all compared with each other. All necessary consents to conduct the study were taken from the department aforementioned, Ege University Medicine School Hospital Ethics Committee, and Ege University School of Nursing Ethics Committee.183 In the study group, women were 20-55 years old with the mean age of 45.52 ±7.87. Whereas the rate of married women was 87.1%, 2.3% of women were living as partners. The mean age for the first sexual intercourse was 20.83 ± 4. 18.