Kadınların kadercilik eğilimleri ile servikal kanserin erken tanısına yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between women's fatalism tendencies and attitudes towards early diagnosis of cervical cancer
  1. Tez No: 639027
  2. Yazar: GÖKCEM DURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TOPATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı kadınların kadercilik eğilimleri ile servikal kanserin erken tanısına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan bu araştırma 1 Ağustos 2019-1 Aralık 2019 tarihleri arasında Samsun Bafra İlçesi Toplum Sağlığı Merkezi'ne bağlı Aile Sağlığı Merkez'lerine kayıtlı 602 kadın ile yapılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen Soru Formu, Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği ve Kadercilik Eğilimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Kadınların %83,4'ünün pap smear testini bildiği ve %54,3'ünün en az bir kez pap smear testi yaptırdığı belirlenmiştir. Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 95,3±18,6; Kadercilik Eğilimi Ölçeği toplam puan ortalaması 70,7±25,5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between women's fatalism tendencies and their attitudes towards early diagnosis of cervical cancer. Material and Method: This descriptive and relationship-seeker study was conducted with 602 women registered in the Family Health Center of Samsun Bafra District Community Health Center between 1 August 2019 and 1 December 2019. The research data were collected using the Questionnaire developed by the researcher in line with the literature, the Scale of Attitudes towards Early Diagnosis of Cervical Cancer and the Fatalism Tendency Scale. Results: It was determined that 83.4% of women knew the pap smear test and 54.3% of them had at least one pap smear test. The total score average of the Scale of Attitudes towards Early Diagnosis of Cervical Cancer was 95.3±18.6 and the total score average of the Fatalism Tendency Scale was 70.7±25.5.